Przedsiębiorcy źle oceniają sytuację gospodarczą w kraju – ponad połowa spodziewa się w Polsce recesji, a jedynie 4 proc. wzrostu – pokazują badania Randstad Polska zrealizowane w listopadzie tego roku. W porównaniu z poprzednią edycją pół roku temu, nastroje biznesu pogorszyły się, a grosze niż obecnie były jedynie w pandemicznym roku 2020.
Firmy podejmują szereg działań w reakcji na ten kryzys. Ponad połowa planuje zmianą pewnych warunków pracy zmierzających do oszczędzania energii, np. zmianę oświetlenia, obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Drugą najczęstszą reakcją firm jest wstrzymanie lub ograniczenie rekrutacji nowych pracowników – to zamierza zrobić co trzecia firma. W około 20 proc firm należy spodziewać się też któregoś z działań: wstrzymania lub ograniczenia podwyżki wynagrodzeń, przydzielenia większej ilości zadań w ramach tych samych wynagrodzeń, ograniczenia szkoleń, ograniczenia innych dodatkowych działań mających na celu integrację pracowników
W badaniu „Plany pracodawców” powoli spadają też (choć nie dramatycznie) oceny dotyczące własnej kondycji finansowej przedsiębiorstw. Obecnie 59 proc. ankietowanych ocenia ją jako dobrą lub bardzo dobrą, a jedynie 4 proc. – jako złą. W relacji do badań sprzed pół roku i roku, wyraźnie rośnie grupa firm (do 35 proc.), które oceniają swoją kondycję jako ani dobrą ani złą, zwykle kosztem tych, którzy są zadowoleni z własnej sytuacji.
Czytaj więcej
60 proc. badanych uważa, że w ciągu roku ich sytuacja finansowa się pogorszyła. Nawet w środku pandemii podobnych deklaracji było o połowę mniej. Dla gospodarki to fatalna wiadomość, skłonność do wydawania pieniędzy będzie spadała.
Za to skłonność firm do zwiększenia zatrudnienia spada szybciej niż ocena ich kondycji. Obecnie jedynie 16 proc. pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie – to poziom podobnie niski jak w czasie pandemii, w listopadzie 2022 r. Ważne jednak, że relatywnie nie tak dużo przedsiębiorstw, bo 7 proc. planuje zmniejszyć zatrudnienie. Dla porównania – w czasie pandemii czy trudnych, kryzysowych latach 2009-2013 zwolnienia pracowników planowało nawet 13-15 proc. firm. Największa jest za to grupa – 74 proc., rekordowo duża w historii badania, które chce pozostawić zatrudnienie bez zmian.