Taki obraz sytuacji w polskim przemyśle przetwórczym maluje PMI, wskaźnik bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki około 250 przedsiębiorstw.
Jak podała w czwartek firma S&P, w listopadzie PMI wzrósł do 43,4 pkt z 42 pkt w październiku i 43 pkt we wrześniu. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się przeciętnie nieco mniejszego odbicia, do 42,8 pkt.
Pomimo zwyżki, PMI pozostaje zdecydowanie poniżej 50 pkt, co teoretycznie oznacza, że koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dystans od tej granicy to miara tempa tego pogorszenia. W tym świetle recesja w przemyśle, trwająca już od siedmiu miesięcy, jest wciąż głęboka. Od wakacji PMI stale utrzymuje się w okolicy 41-43 pkt., gdzie poprzednio był wiosną 2020 r.
Za dobrą wiadomość uznać można to, że jak dotąd tzw. twarde dane dotyczące kondycji przemysłu nie potwierdzały tej zapaści. W środę GUS podał, że w III kwartale wartość dodana w przemyśle po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się realnie (w cenach stałych) o 1,9 proc. w stosunku do II kwartału, gdy z kolei zmalała o 0,3 proc. W stosunku do poprzedniego roku wartość dodana w przemyśle zwiększyła się o 9,6 proc. To jeden z najlepszych wyników ostatnich lat.