Żywność będzie drożeć

Wojna w Ukrainie odbije się na cenach żywności – nie mają wątpliwości eksperci sektora rolno-spożywczego. Być może na wiele lat.

Aktualizacja: 25.02.2022 21:43 Publikacja: 25.02.2022 21:00

Żywność będzie drożeć

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

– Ukraina jest ważnym producentem i eksporterem zbóż i roślin oleistych. Jest piątym eksporterem pszenicy na świecie oraz czwartym kukurydzy. Jest też największym dostawcą oleju słonecznikowego na rynek światowy – mówi nam Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Santander Bank Polska.

Jego zdaniem może to generować dwa istotne skutki dla podaży tych dóbr.

– Pierwsza kwestia, której skutki możemy odczuć w krótkim terminie, to problemy w dostawach z Ukrainy. Obserwowana eskalacja konfliktu zbrojnego może powodować zaburzenia lub wręcz zerwanie łańcuchów dostaw – problemy w transporcie drogowym, kolejowym, blokady portów – tłumaczy ekspert Santandera. – Drugi skutek możemy obserwować w dłuższym terminie. Chodzi o ograniczenie produkcji rolniczej na obszarze objętym działaniami wojennymi, co przełoży się na podaż w kolejnym roku, a być może nawet w latach. Efektem będzie pozytywna presja na ceny surowców rolnych. Zresztą już obecnie widzimy wzrost cen na giełdach towarowych – dodaje.

Czytaj więcej

Wojna przebiła polską tarczę antyinflacyjną

– Wojna Rosji przeciw Ukrainie będzie mieć istotne implikacje dla europejskich gospodarek, a co za tym idzie dla sektora rolno-spożywczego. Nie podejmujemy się spekulować o dokładnych konsekwencjach działań zbrojnych i przekładania ich na wyliczenia dotyczące ekonomiki działalności przedsiębiorstw. Wiele zależy od harmonogramu i charakteru ogłoszonych sankcji przeciw Rosji – mówi „Parkietowi" Grzegorz Kozieja, dyrektor Biura analiz sektora Food & Agri Banku BNP Paribas.

Wylicza, że Ukraina i Rosja odpowiadają w sumie za ponad 25 proc. wartości światowego eksportu pszenicy. Sama Ukraina to też ok. 15 proc. wartości światowego eksportu kukurydzy i rzepaku. Jest też największym na świecie eksporterem oleju słonecznikowego, z ok. 40-proc. udziałem w rynku.

– Polska jest w dużej mierze biorcą cen surowców z rynków światowych. Rynki zareagowały na walki na Ukrainie zwyżką poziomów cen surowców rolnych oraz nośników energii. To wspiera presję inflacyjną tak samo w Polsce, jak i w Europie – ocenia ekspert BNP Paribas.

Zauważa, że wartość handlu produktami rolno-spożywczymi między Polską, a Ukrainą była prawie zbilansowana, na poziomie ok. 1 mld USD rocznie po stronie importu i eksportu. Wartość importu z Ukrainy to niecałe 4 proc. wartości polskiego importu produktów rolno-spożywczych. Wartość eksportu do Ukrainy to ok. 2 proc. całego polskiego eksportu tego sektora.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem