Szejnfeld: Na razie nie będzie rewizji PKB na 2009 r.

Rząd nie pracuje nad zmianą prognozy PKB na 2009 r., wynika z wypowiedzi wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. Według niego, dziś rząd przyjmie natomiast założenia budżetu na 2010 r. ze wzrostem PKB o 0,5-1,3%.

Publikacja: 05.05.2009 13:22

"Na razie nie potwierdzam zmiany prognozy PKB na ten rok. Zobaczymy, jak faktycznie zakończymy drugi kwartał. Pierwszy nie był zły. Marcowe wyniki produkcji przemysłowej zaskoczyły wszystkich. Z opublikowanych dwa tygodnie temu badań wynika, że ponad 60% przedsiębiorców planuje inwestycje. Musimy zachować spokój" - powiedział Szejnfeld w Polsat News.

Wiceminister podkreślił także, nie jest zwolennikiem teorii, iż wzrost obciążenia podatkowego równa się wzrostowi wpływów budżetowych. Jego zdaniem, należy traktować tego rodzaju rozwiązania jako ostateczność.

"Chcemy poczekać do zakończenia I półrocza i jego oceny tak, żebyśmy mieli naprawdę wiarygodny fundament do tworzenia konkretnych rozwiązań. Jeszcze w styczniu prognozowano dla Polski wzrost 2-proc., teraz prawie 2-proc. spadek - więc widzimy, że w jednej instytucji różnice prognoz są horrendalne. Rząd nie powinien co miesiąc majstrować przy budżecie" - zaznaczył Szejnfeld.

Wiceminister gospodarki dodał, że jego resort pracuje już nad wskaźnikami do budżetu na 2010 rok i uważa, że dziś rząd przyjmie te wskaźniki.

"Wczoraj obradował nad tym Komitet Rady Ministrów. Przyjmujemy pasmo, a nie jak do tej pory konkretny wskaźnik. Przyjmujemy, że wzrost PKB na 2010 r. między 0,5% a 1,3% in plus. Podobnie, jeśli chodzi o inflację - między 1,5% a 1,9%" - wyliczył Szejnfeld.

W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiej według których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4%, by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8%. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0%.

Natomiast w ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu