Rząd: PKB w 2010 r. wzrośnie o 0,5-1,3 proc., a inflacja wyniesie 1,5-1,9 proc.

Rząd przyjął wstępną prognozę podstawowych wskaźników do przyszłorocznego budżetu, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) we wtorek. Według założeń PKB ma wzrosnąć w 2010 r. o 0,5-1,3%, a inflacja wyniesie 1,5-1,9%.

Publikacja: 05.05.2009 15:59

"W obecnej sytuacji trudno jest jednoznacznie zidentyfikować skalę wpływu poszczególnych czynników na kształtowanie się poziomu inflacji. Resort finansów zakłada, że inflacja w 2010 roku powinna wynieść od 1,5 do 1,9%" - podano w komunikacie.

Rząd uważa, że na tak niski jej poziom będzie wpływać znacząco niski poziom popytu zarówno krajowego, jak i światowego, czego skutkiem będą niskie ceny dóbr i usług importowych.

"Prognozuje się ponadto, że wzrost realny produktu krajowego brutto w 2010 r. wyniesie ok. 0,5 - 1,3%" - czytamy w komunikacie.

CIR przypomniał także, że wstępną prognozę dotyczącą wielkości makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok następny strona rządowa powinna przekazać Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych do 10 maja każdego roku.

We wtorek rano o przedłożeniu na dzisiejszym posiedzeniu rządu takich właśnie założeń do przyszłorocznego budżetu poinformował wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Dodał także, że rząd nie pracuje na razie nad zmianą prognozy PKB na 2009 r., wstrzymując się co najmniej poznania wskaźników gospodarczych za II kwartał.

Natomiast w poniedziałek Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiej według których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4%, by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8%. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0%.

W ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu