Skrzypek: Prognoza KE zakładająca 1,4-proc. spadek PKB Polski jest zbyt pesymistyczna

Prognoza Komisji Europejskiej mówiąca o spadku PKB Polski w 2009 r. o 1,4% jest zbyt pesymistyczna, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, Sławomira Skrzypka. W jego ocenie nadal mamy bardzo dużą szansę na dodatni wzrost gospodarczy.

Publikacja: 07.05.2009 13:58

"Prognoza KE dla naszego kraju jest zbyt pesymistyczna. NBP nadal uważa, że jest ogromna szansa, by PKB Polski w 2009 r. był dodatni. Wymaga to jednak określonych działań i co do tych działań chciałbym skupić swoją uwagę zarówno na posiedzeniach Komitetu Stabilności Finansowej, jak i w bieżących pracach NBP" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Skrzypek.

Prezes banku centralnego poinformował także, że z zadowoleniem przyjął przyznanie Polsce przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) elastycznej linii kredytowej w wysokości 20,5 mld dolarów. Podobnie, jak minister finansów Jacek Rostowski, podkreślił przede wszystkim szansę, jaką zwiększenie rezerw walutowych daje na długoterminową stabilizację kursu złotego.

W poniedziałek KE opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiej według których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4%, by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8%. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0%.

W ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych. (ISB)

Natomiast w środę Rada Wykonawcza MFW zaakceptowała jednoroczną umowę uruchamiając elastyczną linię kredytową dla Polski w kwocie 20,58 mld dolarów.

W połowie kwietnia Jacek Rostowski poinformował, że rząd będzie wnioskował do MFW o przystąpienie do elastycznej linii kredytowej. Argumentował to faktem, iż pomoże to ustabilizować kurs złotego, co jest jednym z warunków przystąpienia do ERM2.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu