Propozycje już w Brukseli

W piątek Ministerstwo Skarbu Państwa przesłało do Brukseli zaktualizowany plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk.

Publikacja: 09.05.2009 13:08

Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska

Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Resort uważa, że zmiany dokonane w planie restrukturyzacji przez inwestora Stoczni Gdańskiej – ukraiński ISD, usuwają dotychczasowe przeszkody i pozwalają Komisji na wydanie pozytywnej decyzji.

– Wynegocjowaliśmy z ISD zmianę programu. To nie było łatwe, bo inwestor dzisiaj jest w dużo silniejszej pozycji niż na początku negocjacji, ale zgodził się na zapisy, których oczekiwała Komisja – powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

ISD kontroluje obecnie prawie 78 proc. akcji Stoczni Gdańsk. Spółka została sprywatyzowana w 2007 roku. Negocjacje z Komisją Europejską w sprawie dalszej restrukturyzacji są potrzebne do tego, by odsunąć od zakładu groźbę zwrotu pomocy publicznej udzielonej po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Jej wartość szacowana jest na kilkaset milionów złotych.

Negocjacje z Komisją Europejską w sprawie planów restrukturyzacji gdańskiego zakładu trwają od ponad roku. Programy dla Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Gdynia zostały już przez Brukselę zaakceptowane.

Co ISD postanowiło zmienić w stosunku do pierwotnych propozycji, odrzuconych przez Neellie Kroes, unijną komisarz ds. konkurencyjności? – Komisja oczekiwała szybszej likwidacji części pochylni, większego uwiarygodnienia wkładu własnego w poszczególne inwestycje i uzyskania jakby rentowności w dłuższym horyzoncie czasowym – wyjaśnił Aleksander Grad w rozmowie z Radiem PiN.

Zdaniem ISD, obecny program wypełnia wszelkie wymagania stawiane przez KE. – Precyzuje harmonogram zamykania dwóch z trzech pochylni, jakimi dysponuje Stocznia. Zapewnia, że po grudniu 2009 r. stocznia będzie dysponowała tylko jednym środkiem do wodowania statków – wyjaśniają przedstawiciele ISD.

Minister Grad zwrócił się do KE o ustalenie w najbliższym tygodniu spotkania w Brukseli w sprawie stoczni. Mieliby w nim wziąć udział przedstawiciele Komisji, MSP oraz ISD. W planie restrukturyzacji zapisano inwestycje na poziomie 600 mln zł. Działalność zakładu będzie opierać się na produkcji stoczniowej, budowie konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu