To jednak i tak ułatwienie, bo obecnie ponad 90 proc. firm (te, które weszły do SSE do połowy 2008 r.) nie może prowadzić zwolnień pod groźbą utraty zezwolenia. Pozostałe mogą zwolnić do 20 proc. Na tym jednak nie koniec zmian.
Jak dowiedział się „Parkiet” po konsultacjach międzyresortowych dokument uległ tak znaczącym zmianom, że znów muszą się o nim wypowiedzieć resorty (do 19 maja). Czym nowe propozycje różnią się od skierowanych do konsultacji w połowie kwietnia, które „Parkiet” opisał jako pierwszy? Do SSE będzie można włączyć grunty, których właścicielem lub wieczystym użytkownikiem są m.in. spółki prawa handlowego, w których najwyżej 15 proc. głosów na WZA mają podmioty inne niż Skarb Państwa czy samorząd lokalny. W połowie kwietnia dopuszczano do 25 proc. prywatnego kapitału. – Teraz, gdy w rękach prywatnych jest 1 proc. głosów, teren jest już wykluczony z pomocy – mówi Krystyna Sadowska z Krakowskiego Parku Technologicznego.
Utrzymany został zapis, że przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na działanie w SSE nie będzie musiał uzasadniać tego wzrostem zatrudnienia. Wystarczy, że go nie zmniejszy. Ponadto Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła przekazać teren SSE nawet, jeśli nie będzie dla niego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Propozycje rządu na kłopoty SSE wynikające ze spowolnienia gospodarki zdaniem firm mogą nie wystarczyć. Czego jeszcze oczekiwaliby przedsiębiorcy? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w zaprezentowanym wczoraj raporcie Deloitte.
– Żeby zapobiec dalszemu spadkowi inwestycji w SSE, należy jak najszybciej uchwalić kolejne nowelizacje ustawy nie tylko o SSE, lecz także podatkowych – mówi Tomasz Konik, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte. Przedsiębiorcy oczekują m.in. możliwości rozliczania straty z działalności objętej pomocą z zyskiem z działalności nie objętej zezwoleniem. Chcą także możliwości przedłużenia zezwolenia na działalność w SSE (mają je np. do 2016 lub 2020 r.), by móc wykorzystać pomoc zawartą w umowach (do 40–50 proc. inwestycji w formie ulg w podatku).