Ze względu na globalny zasięg działania podejrzewanych o łamanie prawa antymonopolowego firm, sprawę przekazano do rozpatrzenia Komisji Europejskiej.
UOKiK przeanalizował umowy zawierane przez największych producentów i dystrybutorów lekarstw z hurtownikami. Przeprowadził też ankietę wśród przedsiębiorców i ich klientów.
W trakcie postępowania stwierdzono, że producenci leków narzucają w umowach klauzule ograniczające hurtownikom obszar sprzedaży leków. UOKiK stwierdził również, że niektórzy producenci stosują praktykę polegającą na ustanawianiu kontyngentów ilościowych na niektóre produkty.
Wątpliwości urzędu antymonopolowego wzbudziły umowy, w których sprzedaż farmaceutyków ograniczona była tylko do terytorium Polski. Sprzedaż leku poza tym obszarem groziła nawet rozwiązaniem umowy. Z kolei ustanawianie w umowach kontyngentów ilościowych zdaniem UOKiK mogło doprowadzić do ograniczenia dostępności części produktów – i to takich, których nie można zastąpić innymi. Z badania, które przeprowadził urząd, wynika bowiem, że nieprzekraczalne limity dostaw są wprowadzane głównie przez producentów leków innowacyjnych.
Postępowanie wyjaśniające zostało przeprowadzone w 2008 roku i objęło między innymi takie globalne firmy, jak: GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis, Servier, Novartis, AstraZeneca, Novo Nordisk, Pfizer, Eli Lilly, Roche i Bayer.