Lekarstwa mogłyby kosztować mniej

Zachodni producenci leków mogą ograniczać konkurencję na rynku – wynika z przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania wyjaśniającego.

Publikacja: 15.05.2009 01:11

Lekarstwa mogłyby kosztować mniej

Foto: Flickr

Ze względu na globalny zasięg działania podejrzewanych o łamanie prawa antymonopolowego firm, sprawę przekazano do rozpatrzenia Komisji Europejskiej.

UOKiK przeanalizował umowy zawierane przez największych producentów i dystrybutorów lekarstw z hurtownikami. Przeprowadził też ankietę wśród przedsiębiorców i ich klientów.

W trakcie postępowania stwierdzono, że producenci leków narzucają w umowach klauzule ograniczające hurtownikom obszar sprzedaży leków. UOKiK stwierdził również, że niektórzy producenci stosują praktykę polegającą na ustanawianiu kontyngentów ilościowych na niektóre produkty.

Wątpliwości urzędu antymonopolowego wzbudziły umowy, w których sprzedaż farmaceutyków ograniczona była tylko do terytorium Polski. Sprzedaż leku poza tym obszarem groziła nawet rozwiązaniem umowy. Z kolei ustanawianie w umowach kontyngentów ilościowych zdaniem UOKiK mogło doprowadzić do ograniczenia dostępności części produktów – i to takich, których nie można zastąpić innymi. Z badania, które przeprowadził urząd, wynika bowiem, że nieprzekraczalne limity dostaw są wprowadzane głównie przez producentów leków innowacyjnych.

Postępowanie wyjaśniające zostało przeprowadzone w 2008 roku i objęło między innymi takie globalne firmy, jak: GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis, Servier, Novartis, AstraZeneca, Novo Nordisk, Pfizer, Eli Lilly, Roche i Bayer.

UOKiK poinformował, że sprawę przekazano Brukseli 10 kwietnia 2008 r. Komisja może wszcząć postępowanie antymonopolowe. Kara za praktyki monopolistyczne sięgać może 10 proc. rocznego obrotu.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu