Konsumpcja słaba, ale był wzrost PKB

Chociaż coraz więcej Polaków nie ma pracy, po dwóch miesiącach spadku sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła. GUS zasygnalizował też, że w I kwartale PKB Polski rósł

Publikacja: 27.05.2009 01:06

Konsumpcja słaba, ale był wzrost PKB

Foto: GG Parkiet

Analitycy spodziewali się, że w kwietniu obroty handlu będą trzeci raz z rzędu spadały w ujęciu rocznym. Nie mieli racji. Jak podał wczoraj Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna była o 1 proc. wyższa niż rok wcześniej.

[srodtytul]Realnie w dół[/srodtytul]

Ekonomiści nie uznali tego jednak za szczególnie pozytywny sygnał. Do wzrostu sprzedaży przyczyniła się bowiem w głównej mierze aktywność firm, które handlują artykułami spożywczymi. Te zaś skorzystały z faktu, że Polacy dokonywali zakupów przedświątecznych, które rok wcześniej zrobili już w marcu.

Oprócz danych w cenach bieżących, GUS podaje również wyniki sprzedaży detalicznej po uwzględnieniu zmian cen. W tym wypadku sprzedaż detaliczna zanotowała trzeci z rzędu spadek – tym razem wyniósł on 0,7 proc.

– Choć dane o sprzedaży detalicznej za kwiecień okazały się lepsze od lutowych i marcowych, popyt konsumpcyjny nadal jest słaby – stwierdził Mateusz Mokrogulski, ekonomista Banku BGŻ. – W kolejnych miesiącach trudno oczekiwać istotnego ożywienia popytu konsumpcyjnego, jako że w obliczu ryzyka utraty pracy gospodarstwa domowe są wciąż niepewne swojej przyszłej kondycji finansowej.

[srodtytul]PKB powyżej zera[/srodtytul]

Zgodnie z zapowiedziami resortu pracy, stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwietniu o 0,2 pkt proc., do 11 proc.GUS opublikował wczoraj również wyniki BAEL – badania aktywności ekonomicznej ludności, które ekonomiści traktują jako bardziej wiarygodny miernik sytuacji na rynku pracy niż oficjalną stopę bezrobocia. Według BAEL, w I kwartale stopa bezrobocia wynosiła 8,3 proc., o 1,6 pkt proc. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach minionego roku.

Z danych GUS wynika, że na początku tego roku bezrobocie powiększało się najszybciej wśród ludzi młodych (w grupie 15–24-latków wzrosło w porównaniu z IV kwartałem 2008 r. o 2,1 pkt proc., do 19,2 proc.). Sytuacja na rynku pracy najbardziej pogorszyła się w woj. opolskim. Stopa bezrobocia wzrosła tam w trzy miesiące o 4,4 pkt proc., do 10,0 proc.

Mimo pogarszającej się sytuacji na rynku pracy oraz coraz słabszych wyników sprzedaży detalicznej, zdaniem Haliny Dmochowskiej, wiceprezes GUS, w I kwartale to właśnie spożycie indywidualne było czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy. Oficjalne dane na temat wyników całej gospodarki w I kwartale urząd statystyczny poda w piątek, jednak już wiadomo, że – jak powiedziała Dmochowska – mieliśmy do czynienia ze wzros-tem gospodarczym. Wcześniej o tym, że Polska była na początku roku jednym z niewielu krajów z rosnącym PKB mówił premier Donald Tusk.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu