Zmiany największe znaczenie mają dla podmiotów świadczących i nabywających usługi w wymianie międzynarodowej. Dotyczą zwłaszcza branży finansowej, która co do zasady nie ma możliwości pełnego odliczenia VAT od zakupów towarów i usług. – Może okazać się, że ze względu na zmianę zasad określających kraj opodatkowania, świadczenie usług przestanie być neutralne dla VAT – mówiła Dominika Cabaj, dyrektor i doradca podatkowy w warszawskim biurze DLA Piper.
W praktyce np. banki, które korzystały z usług takich, jak prowadzenie infolinii czy centr księgowych świadczonych przez firmy spoza Unii będą musiały zapłacić VAT od nabycia tych usług. Dotyczy to też części banków działających w Polsce, których spółki matki mają takie centra za granicą. Część z tych wydatków z powodu VAT zapłaconego w kraju, gdzie same prowadzą działalność, stanie się dla nich kosztem. Dotychczas te usługi nie były opodatkowane.
W przypadku usług świadczonych przez polskie firmy na rzecz innych firm miejscem opodatkowania będzie kraj, gdzie działa klient. Z kolei, gdy usługa świadczona będzie dla innych podmiotów – miejsce działania usługodawcy. – Dotychczas z zasady firmy świadczące usługi opodatkowane były w kraju, gdzie jest ich siedziba. Chyba że ze względu na charakter usług były opodatkowane na szczególnych zasadach.
Dlatego część z nich starano się klasyfikować np. jako doradztwo – mówi Cabaj. Decydujące dla rozliczeń będzie uzyskanie numeru VAT usługobiorcy z terenu UE, a dla firm spoza Unii potwierdzenie, że prowadzą działalność gospodarczą. Od 2010 r. uproszczone zostaną też zasady zwracania nadpłaconego podatku VAT w innym kraju.