BIEC: WRP pokazuje powolny spadek tempa zwolnień

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, w maju wzrósł. Tempo jego wzrostu było jednak nieco mniejsze niż w marcu i kwietniu. Jest to konsekwencja stabilizacji klimatu koniunktury w gospodarce w ostatnich dwóch miesiącach, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Publikacja: 02.06.2009 11:41

"Pomimo tego pesymizm wśród przedsiębiorców nadal jest znaczny. Nie należy oczekiwać więc odwrócenia negatywnych tendencji na rynku pracy, choć pojawiają się symptomy wolniejszego napływu bezrobotnych. W nadchodzących miesiącach prace zyskiwać będą bezrobotni zatrudniani w pracach o charakterze sezonowym, jednak liczba pozostałych bezrobotnych najprawdopodobniej będzie nadal wzrastać" - głosi raport.

BIEC zauważa, że drugi miesiąc z rzędu poprawiały się nastroje menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych, którzy wskazali na nieco lepszy klimat koniunktury w kraju. Co więcej, przełożyło się to również na oceny wielkości zatrudnienia i po raz pierwszy od kilku miesięcy pesymizm w tym zakresie nie pogłębił się.

"Należy jednak zaznaczyć, że odsetek przedsiębiorców planujących redukcje zatrudnienia nadal przeważa nad tym wskazującym na chęć zwiększania liczby pracowników. Świadczy o tym ujemna wartość wskaźnika oceny zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych, który w ubiegłym miesiącu był na poziomie -32 punkty (wobec -39 w marcu). Podobna sytuacja do tej w sektorze produkcyjnym panuje w budownictwie i handlu" - podkreślił BIEC.

Biuro dodaje, że po wyłączeniu napływających do urzędów pracy ofert pracy sezonowej ich liczba ustabilizowała się na poziomie sprzed miesiąca. W głównej mierze przyczyniła się do tego znaczna liczba ogłoszeń o przyjęcie na staż pracy, które stanowiły co trzecia ofertę.

"W kwietniu liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy nie zmniejszyła się, przerywając tym samym tendencje z ubiegłych miesięcy. Jest to kolejne potwierdzenie stabilizacji koniunktury. Nie wydaje się jednak, aby miało ono tendencje do utrwalania się w najbliższej przyszłości" - uważają eksperci.

Ich zdaniem, procesy dostosowawcze przedsiębiorstw do zmniejszonego popytu na dobra i usługi wciąż trwają, a firmy ograniczają wydatki, w tym równie% koszty pracy. Ponad połowa przedsiębiorstw wskazuje bowiem, że koszty te są istotna barierą działalności gospodarczej. Wiele uwagi firmy poświęcają obecnie dostosowaniom wydajności pracy, która od pewnego czasu pozostaje w niekorzystnej relacji do tempa wzrostu płac.

"Rosną one nadal szybciej niż wydajność pracy i inflacja, co powoduje mniejszą skłonność do zatrudnienia. Stopniowo skracany jest również średni tygodniowy czas pracy w przedsiębiorstwach. W związku z tym w najbliższym okresie firmy prawdopodobnie będą się skupiały na poprawie wydajności już zatrudnionych pracowników, w mniejszym zaś stopniu będą zainteresowane nowymi przyjęciami" - podsumował BIEC.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu