Polska pozostaje krajem atrakcyjnym dla zagranicznych firm

Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów, w których ulokowano najwięcej inwestycji w 2008 r.

Publikacja: 09.06.2009 08:22

Lepsze od nas były Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Hiszpania – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Ernst & Young na temat atrakcyjności inwestycyjnej europejskich państw.

Liczba inwestycji w Polsce wzrosła o 21 proc. w porównaniu z 2007 r. W naszym kraju ulokowano 176 nowych przedsięwzięć. To, zdaniem autorów raportu, potwierdza wcześniejsze prognozy, według których Polska miała być najchętniej wybieraną lokalizacją w Europie Środkowej dla nowych projektów.

– Wzrost liczby inwestycji pokazuje, że dalej istnieje zainteresowanie naszym krajem. Natomiast projekty, które do nas napływają, są mniej kapitałochłonne – mówi Agnieszka Tałasiewicz z E&Y.Z raportu wynika, że dzięki nowym inwestycjom w Polsce powstało w 2008 r. 15,5 tys. nowych miejsc pracy. To oznacza, że nasz kraj zajmował drugie miejsce w Europie pod tym względem, po Wielkiej Brytanii. Rok wcześniej nowych etatów było jeszcze więcej (18,4 tys.).

W 2008 r. kryzys dał już znać o sobie. Liczba nowych miejsc pracy powstałych w Europie dzięki zagranicznym inwestycjom była o 16 proc. mniejsza w porównaniu z 2007 r. (wyniosła 148,3 tys.) – To wynik kryzysu, wysokich kosztów pracy oraz rozwoju nowoczesnych technologii – wyjaśnia Agnieszka Tałasiewicz.

Z raportu wynika również, że w perspektywie trzech lat Europa Środkowo-Wschodnia będzie najchętniej wybieraną lokalizacją dla nowych projektów inwestycyjnych, wyprzedzając pod tym względem Chiny. Na razie jednak, zdaniem autorów raportu, inwestorzy najchętniej będą realizować swoje projekty w Europie Zachodniej.

– To pokazuje, że kapitał ma trafiać w bezpieczne miejsca, a nie agresywnie szukać niepewnych zysków – uważa Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha. Dodaje, że inwestorzy niechętnie będą decydować się na lokalizacje, których gruntownie nie przebadali.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu