Inflacja w maju spadła mocniej niż oczekiwano

Inflacja w maju obniżyła się do 3,6 proc., licząc rok do roku, z 4 proc. w kwietniu – podał Główny Urząd Statystyczny. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,5 proc.

Publikacja: 15.06.2009 15:05

Inflacja w maju spadła mocniej niż oczekiwano

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MSt Magda Starowieyska

Ministerstwo Finansów i analitycy ankietowani przez agencję Reuters szacowali, że inflacja roczna w maju wyniosła 3,8 proc.

[ramka][b]Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK w Warszawie:[/b]

"Na pewno to wynik poniżej oczekiwań rynkowych i szacunków Ministerstwa Finansów. Pozytywną niespodzianką, w odróżnieniu od ostatnich miesięcy, są ceny żywności. Widać, że potencjał wzrostowy cen żywności wyczerpuje się. Mieliśmy dwa miesiące silnych wzrostów cen żywności. W pozostałych kategoriach, w związku z tym, że gospodarka spowalnia, to trudno się było spodziewać mocniejszych wzrostów cen. Dla Rady Polityki Pieniężnej te dane są argumentem by obniżyć stopy w czerwcu. Bardzo ważna będzie projekcja inflacji, którą przedstawi Narodowy Bank Polski (NBP). Jeśli RPP zobaczy, że w nowej projekcji ścieżka inflacji idzie w dół, to dzisiejsza publikacja nie stanowi przeszkody by stopy obniżać."

[b]Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego SA:[/b]

"Sama inflacja w maju nie była wielką niespodzianką - 0,5 procent miesiąc do miesiąca to była też nasza prognoza. Choć dane rok do roku to wynik, który przybliża obniżkę stóp procentowych, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej (RPP) mimo, iż mówi o długoterminowych perspektywach inflacji, to zwraca uwagę na to, co dzieje się z miesiąca na miesiąc. Wygląda też na to, że inflacja netto nieznacznie wzrosła, według naszych szacunków wyniosła ona 2,7 procent."

[b]Urlich Leuchtmann, analityk Commerzbanku:[/b]

"Dane (o inflacji) pozostają zasadniczo w zgodzie z oczekiwaniami rynku. Obserwujemy tu umiarkowaną tendencję spadkową (inflacji). RPP prawdopodobnie utrzyma w najbliższym czasie łagodne nastawienie, pozostawiając sobie pole manewru do przeprowadzenia cięć stóp".[/ramka]

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu