Pengab wzrósł o 0,1 pkt m/m do 13,6 pkt w czerwcu

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w czerwcu o 0,1 pkt m/m do 13,6 pkt, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego w poniedziałek przez firmę badawczą Pentor. Rok temu wskaźnik Pengab wynosił 34,5 pkt.

Publikacja: 22.06.2009 13:04

Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w czerwcu 10,2 pkt i był wyższy o 4,6 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 4,4 pkt do 17,0 pkt.

"Odnotowano ponowny wzrost zainteresowania depozytami we wszystkich grupach odbiorców, zwłaszcza w odniesieniu do wkładów na rachunkach a vista. Oczekuje się, że w przypadku depozytów złotowych wzrost ten utrzyma się także w najbliższym czasie" - głosi raport.

"Nastąpiła stabilizacja akcji kredytowej wśród klientów indywidualnych, zauważono natomiast ożywienie w kredytowaniu podmiotów gospodarczych. Bankowcy oczekują jednak, że jest to chwilowy wzrost i w przyszłości należy spodziewać się, że kredyty będą udzielane rzadziej zarówno podmiotom indywidualnym, jak i firmom" - czytamy dalej. Bankowcy oczekują też wzrostu odsetka kredytów zagrożonych.

Pentor podkreśla, że powoli odbudowuje się zainteresowanie inwestowaniem środków w akcje i obligacje. W przyszłości bankowcy oczekują stabilizacji zainteresowania papierami wartościowymi.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował spadek o połowę do 8,8 pkt, podał Pentor.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 6 a 15 czerwca. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu