Komisja Europejska: Deficyt Polski ma spaść poniżej 3 proc. do 2011 r.

Komisja Europejska potwierdziła dziś, że podejmie w środę decyzję o otwarciu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, za który odpowiedzialnością obarcza nie tylko kryzys, ale i polskie władze.

Publikacja: 22.06.2009 15:50

Komisja Europejska: Deficyt Polski ma spaść poniżej 3 proc. do 2011 r.

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Deficyt finansów publicznych Polski wyniósł 3,9 proc. PKB w 2008 roku, czyli powyżej dopuszczonej w Traktacie z Maastricht wartości referencyjnej 3 proc. Według majowych prognoz gospodarczych, tegoroczny deficyt w Polsce ma wzrosnąć do 6,6 proc. PKB.

Na razie KE nie ujawnia, jaki termin wyznaczy Polsce na obniżenie deficytu do poziomu 3 proc., który jest jednym z warunków przyjęcia euro. - Polskie władze powinny zlikwidować obecny nadmierny deficyt tak szybko, jak to możliwe, a w każdym razie do 2011 roku - głosi wstępny projekt dokumentu, do którego w poniedziałek dotarł Reuters.

To konsekwencja decyzji sprzed miesiąca, kiedy Komisja skrytykowała władze w Warszawie za dziurę budżetową i rozpoczęła przeciwko Polsce procedurę nadmiernego deficytu. Ale już wtedy unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych dawał do zrozumienia, że w związku z kryzysem Polska dostanie więcej czasu na redukcję. Nie będzie to rok, co przewidują zapisy traktatowe, a dwa lata, czyli do 2011 roku.

Zapowiadając tę decyzję w maju Komisja Europejska podkreśliła, że - przekroczenie dopuszczalnego pułapu wynika głównie z faktu, że niedawne dobre czasy zostały tylko w pewnym stopniu wykorzystane przez Polskę do konsolidacji finansów publicznych i reform po stronie wydatków, zwłaszcza w dziedzinie opieki społecznej - głosi dokument KE.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia ubolewał, że rząd nie wykorzystał wzrostu PKB o 4,8 proc. do reform strukturalnych. Uspokajał jednak, że procedura, którą Polska była już objęta w latach 2004-2008, nie jest żadną karą, tylko ma pomóc wydobyć się z kryzysu.

KE przedstawi swoją tzw. rekomendację w tej sprawie unijnej Radzie Ekofin (ministrom finansów "27"). Wtedy Rada zdecyduje kwalifikowaną większością głosów o jej przyjęciu.

Nadmierny deficyt nie jest sam w sobie przeszkodą w wejściu do systemu stabilizacji kursu ERM2, który jest dwuletnim "przedsionkiem" przed wstąpieniem do strefy euro. Co innego przyjęcie nowego kraju do strefy euro - tutaj KE, podobnie jak Europejski Bank Centralny i kraje członkowskie wykluczają poluzowanie kryteriów, wśród których jest obowiązek obniżenia deficytu poniżej 3 proc. Rząd planuje przyjęcie euro w 2012 roku, jednak aby było to możliwe, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, złoty powinien zostać włączony do mechanizmu ERM2 do końca tego roku.

Komisja Europejska szacuje, że deficyt sektora finansów publicznych Polski w tym roku wzrośnie do 6,6 procent z 3,9 procent w 2008 roku.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu