GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle nie zmienił się i wyniósł -5 pkt w czerwcu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w czerwcu 2009 roku na poziomie minus 5 pkt, czyli na identycznym jak w maju, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Publikacja: 22.06.2009 15:44

W czerwcu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, podobnie jak w maju (minus 5 w maju i w czerwcu br.). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 22% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 23%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku krajowego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż w maju" - podano w komunikacie.

Według GUS, stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. "Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że w niewielkim stopniu zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące portfela zamówień są pozytywne, choć ostrożniejsze niż w maju. Powoduje to, że w najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać nieznacznego wzrostu produkcji, na poziomie przewidywań formułowanych w maju. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie nadal niezadowalająca" - podano w komunikacie.

Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą ulec nieznacznemu obniżeniu, zaznacza GUS.

W czerwcu przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają negatywne oceny koniunktury. Na najniższym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: wyrobów tekstylnych (minus 28 - podobnie jak przed miesiącem), odzieży (minus 26 - wzrost o 4 punkty), metali (minus 22 - wzrost o 3 punkty), maszyn i urządzeń (minus 19 - spadek o 3 punkty) oraz skór i wyrobów skórzanych (minus 18 - wzrost o 3 punkty).

Pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują głównie producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 34 - spadek o 4 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 13 - wzrost o 15 punktów) oraz artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 - wzrost o 2 punkty), podał także GUS.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu