Ministerstwo Finansów proponuje wzrost potrzeb pożyczkowych o 8 mld zł

Resort finansów opublikował projekt noweli budżetu na 2009 r. Potrzeby pożyczkowe wzrosną w tym roku o 8 mld zł w stosunku do pierwotnego planu.

Publikacja: 06.07.2009 14:19

Ministerstwo Finansów zaproponowało rządowi zwiększenie potrzeb pożyczkowych o 8 miliardów złotych do 163 miliardów z powodu zaplanowanej nowelizacji budżetu państwa na 2009 rok, powiedziała w poniedziałek wicedyrektor w departamencie długu publicznego w resorcie, Anna Suszyńska.

- Według naszej propozycji dla Rady Ministrów w porównaniu z tym, o czym wcześniej informowaliśmy rynek, budżet państwa będzie musiał wyemitować dodatkowo papiery warte 8 miliardów (złotych) - powiedziała Reuterowi.

- W porównaniu z wcześniejszymi planami, które mówiły o prognozach pożyczkowych brutto na poziomie 155 miliardów obecnie według naszej propozycji wzrosłyby one do 163 miliardów - stwierdziła Suszyńska.

Projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej przewiduje także, że łączne dochody budżetu państwa wyniosą 272,9 miliarda złotych, a wydatki nie przekroczą 300,1 miliarda.

- Prognozowany ubytek dochodów budżetu państwa w 2009 roku w stosunku do kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2009 roku wyniesie około 30,1 miliarda złotych - głosi projekt noweli budżetu.

Deficyt budżetu został ustalony na poziomie 27,2 miliarda, podczas gdy przed nowelizacją miał on wynieść 18,2 miliarda.

Ministerstwo przewiduje też, że ujemne saldo dochodów z prywatyzacji wzrośnie do 19,5 miliarda złotych z planowanych 15,9 miliarda, a ujemne saldo prefinansowania zadań realizowanych z budżetu Unii Europejskiej spadnie do 1,8 miliarda z planowanych ponad 3,7 miliarda.

W sumie budżet państwa będzie musiał znaleźć pieniądze na sfinansowanie łącznie 48,5 miliarda złotych, z czego 39,9 miliarda to finansowanie krajowe, a 8,6 miliarda złotych zagraniczne.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu