Ministerstwo Finansów: Nie ma dziś potrzeby wymiany środków z UE na rynku

Kurs złotego się stabilizuje, więc nie ma potrzeby by Ministerstwo Finansów (MF) występowało obecnie w jego obronie wymieniając środki unijne na rynku, powiedział w środę wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Publikacja: 08.07.2009 12:08

Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów

Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik bs Bartosz Siedlik

Ministerstwo Finansów w tym roku rozpoczęło wymianę środków z Unii Europejskiej za pośrednictwem Banku Gospodarki Krajowej (BGK), gdy złoty w lutym osłabł do poziomu około 4,90 złotego za euro.

- Z założenia nie chcemy być aktywnym uczestnikiem rynku walutowego i wpływać na kurs złotego. Standardowym rozwiązaniem powinna być wymiana środków unijnych i z emisji zagranicznych w banku centralnym. W chwili paniki na rynku wymieniliśmy część środków unijnych na rynku. Zrobiliśmy to jednak przy użyciu bardzo małych środków - powiedział.

- Obecnie wydaje się, że sytuacja na rynku jest taka, że kurs złotego się stabilizuje, wydaje się, że nie ma takiej potrzeby – to jest wymiany środków na rynku, by stabilizować kurs złotego - stwierdził w rozmowie z Reuterem.

Wiceminister finansów powiedział także, że resort finansów, które uplasował na początku tego tygodnia obligacje o wartości 2 miliardów dolarów obecnie nie planuje kolejnych emisji zagranicznych, choć nie wyklucza ich w przyszłości.

Wcześniej przedstawiciele ministerstwa finansów nie wykluczali emisji na rynku euro w trzecim kwartale i na rynku japońskim pod tego koniec roku.

- W tej chwili cieszymy się z powodzenia zakończonej emisji. Nie planujemy obecnie kolejnej emisji zagranicznej, ale dostrzegamy, że popyt na polskie obligacje nie został zaspokojony - stwierdził.

- W dalszym ciągu zdecydowanie najważniejszym rynkiem pozostaje dla nas rynek złotowy, ale przy założeniu, że złoty będzie aprecjonował finansowanie na rynkach zagranicznych jest atrakcyjnym jego uzupełnieniem - dodał.

Zdaniem wiceministra finansów, popyt który przekroczył 8 miliardów dolarów świadczy o tym jak postrzega jest przez inwestorów zagranicznych Polska. - To jest bardzo duży sukces, zanotowaliśmy ogromny popyt, który przekroczył 8 miliardów dolarów. Specjalnie powróciliśmy na rynek dolarowy, który jest rynkiem międzynarodowym, na którym obecni są globalni inwestorzy - powiedział wiceminister.

- Powodzenie tej emisji świadczy o tym jak dobrze postrzegana jest Polska - dodał.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu