Sądy pracy zajmą się pakietami socjalnymi

Obietnica inwestora zainteresowanego na przykład udziałem w prywatyzacji będzie traktowana przez sądy tak, jakby w chwili jej składania był już pracodawcą

Publikacja: 09.07.2009 08:04

Związkowcy zamiast na ulicy mają rozstrzygać kwestie pakietów socjalnych w sądach pracy.

Związkowcy zamiast na ulicy mają rozstrzygać kwestie pakietów socjalnych w sądach pracy.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

W razie niespełnienia przez inwestora obietnic złożonych związkom zawodowym w pakiecie socjalnym pracownicy będą mogli dochodzić ich realizacji przed sądem pracy. Nawet jeśli inwestor nie był wtedy jeszcze pracodawcą. Taką zmianę przewiduje nowela ustawy o związkach zawodowych, jaką resort pracy skierował właśnie do uzgodnień międzyresortowych.

Chodzi o tzw. pakiety gwarancji pracowniczych zawierane z potencjalnym kupcem firmy, najczęściej przy prywatyzacji. Obejmują ochronę pracowników przed zwolnieniem i zmniejszeniem wynagrodzeń.

[srodtytul]Związkowcy: dobry kierunek[/srodtytul]

Związki twierdzą, że niewywiązywanie się z obietnic przez inwestorów to stały kłopot. Równocześnie jednak, pytani przez „Parkiet”, nie byli w stanie wskazać konkretnych firm, które z pakietami socjalnymi miały kłopoty.

W ostatnich tygodniach o renegocjację pakietu z powodu kryzysu wystąpił m.in. zarząd ISD Huty Częstochowa. Strony doszły do porozumienia m.in. w sprawie wypłaty tzw. karty hutnika raz w roku, a nie co miesiąc, co chwilowo odciąży pracodawcę. Jedną z najgłośniejszych spraw tego typu były protesty pracowników Telekomunikacji Polskiej w 2004 r. Zarząd TP twierdził, że to nie on podpisał pakiet, a konsorcjum prywatyzacyjne.

– Zmiana ustawy idzie w dobrym kierunku, choć byłoby jeszcze lepiej, gdyby wprost zapisano, że zawartość pakietu socjalnego stanowi źródło prawa pracy. Od dawna o to występujemy – mówi Henryk Nakonieczny z NSZZ Solidarność. Z kolei Sylwia Szczepańska, która w NSZZ odpowiada m.in. za negocjowanie pakietów socjalnych, przypomina, że ustawa to pokłosie prac Komisji Trójstronnej nad pakietem antykryzysowym, choć uzasadnienie ustawy ten fakt pomija.

Nie jest tajemnicą, że sądy pracy o wiele przychylniej patrzą na pozwy pracowników. Na to właśnie liczą związkowcy. – W niektórych pakietach są przejrzyste zapisy, że za złamanie ustaleń pracodawca musi wypłacić odszkodowanie. Ale w części przypadków są kłopoty interpretacyjne, które kończą się np. pozwami cywilnymi – mówi Szczepańska. Podobne doświadczenia ma OPZZ. – Sądy pracy oddalają sprawy, twierdząc, że pakiety socjalne nie mają charakteru stosunku pracy. Kierowały pracowników do sądów cywilnych, a tam nie pamiętam, by zdarzyły się jakieś korzystne dla nich wyroki – mówi Grzegorz Ilka, sekretarz prasowy OPZZ.

Podobnie sprawę tłumaczy resort pracy. – Na trudności z realizacją takich roszczeń wskazuje bogate orzecznictwo sądowe – informuje biuro prasowe MPiPS.

[srodtytul]Pracodawcy przeciw?[/srodtytul]

Zmiana, choć wstępnie wynegocjowana w Komisji Trójstronnej, budzi sprzeciw pracodawców, m.in. z Konfederacji Pracodawców Polskich. – To rozwiązanie niekorzystne i na dodatek niezgodne z konstytucją – mówi Andrzej Malinowski, prezydent KPP. – Bylibyśmy gotowi zgodzić się na to, by kwestie związane z pakietami rozstrzygały sądy gospodarcze, bo to sprawy wiążące się dla firm ze sporymi wydatkami. Sądy pracy tego nie uwzględniają – dodaje.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu