W Sejmie o nowelizacji budżetu

W Sejmie dziś pierwsze czytanie nowelizacji ustawy budżetowej. Przewiduje ona między innymi mniejsze tempo wzrostu PKB z 3,7 na 0,2 procent i podwyższa deficyt z 18 na 27 miliardów złotych.

Publikacja: 14.07.2009 14:09

Minister finansów Jacek Rostowski

Minister finansów Jacek Rostowski

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Zmiana budżetu to według minister finansów Jacka Rostkowskiego "nowelizacją porządku", wynikającą z poczucia odpowiedzialności za finanse państwa.

Jacek Rostowski zapowiedział, że rząd będzie robił wszystko, by uniknąć podnoszenia podatków. Przyznał jednak, że "jeśli nie będzie innego wyjścia", to ekipa rządząca nie zawaha się przed taką decyzją. Zgodnie z projektem tegoroczne wpływy podatkowe będą mniejsze od zakładanych w obowiązującej ustawie o 46,6 mld. Niedobór ten resort finansów chce zrekompensować pieniędzmi z innych źródeł.

Rostowski wyjaśnił także, iż nowelizacja budżetu odbywa się we właściwym momencie, ponieważ dopiero w tej chwili można odpowiedzialnie ocenić stan polskich finansów.

Minister zapowiedział, że rząd będzie szanować niezależność Narodowego Banku Polskiego. Rząd chce jedynie, by NBP, funkcjonował w oparciu o europejskie standardy. Dzięki temu bank centralny będzie mógł wypracować znaczący zysk, który wesprze następny budżet. Zdaniem szefa resortu finansów, może on wynieść nawet kilkanaście miliardów złotych.

[srodtytul]Weto daje prezydentowi wielką władzę[/srodtytul]

Jacek Rostowski zaapelował do opozycji i prezydenta o wsparcie nowelizacji budżetu. - Mam nadzieję, że prezydent Lech Kaczyński wzniesie się ponad interes partii politycznej, z której się wywodzi i wesprze rząd w drugiej fazie walki z kryzysem - powiedział. - Weto czyni z prezydenta Rzeczpospolitej efektywnie trzecią izbę władzy ustawodawczej. Tak naprawdę bez jego zgody nie można zmienić ustaw i nie będzie możliwe skuteczne przeprowadzenie Polski przez kryzys - podkreślił minister. Dodał, że weto daje prezydentowi wielką władzę, a ona wymaga odpowiedzialności.

Po wystąpieniu ministra rozpoczęła się debata nad nowelizacją.Posłanka Katarzyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej powiedziała, że sposób nowelizacji budżetu to dobra reakcja na światowy kryzys gospodarczy.

[srodtytul]PSL: cięcia w resortach to efekt kompromisu[/srodtytul]

Koalicyjne PSL uważa, że sposoby walki rządu z kryzysem zyskały akceptację społeczeństwa. Według Stanisława Żelichowskiego obywatele nie dali przekonać się negatywnymi ocenami opozycji.Żelichowski powiedział, że droga wybrana przez resort ministra Rostowskiego jest słuszna. W opinii posła cięcia w resortach są efektem kompromisu w szeregach koalicji.

[srodtytul]SLD: działania antykryzysowe rządu są nieprzemyślane[/srodtytul]

SLD zarzuciło gabinetowi Donalda Tuska nieudolność w walce z kryzysem finansowym. Grzegorz Napieralski przypomniał, że niedawno minister finansów zapewniał, iż nie będzie podwyższania deficytu finansowego. Przewodniczący SLD zarzucił rządowi Donalda Tuska zaniechania w walce ze skutkami kryzysu. Działania antykryzysowe rządu określił jako nieprzemyślane i spontaniczne.

[srodtytul]PiS: nowelizacja budżetu jest opóźniona[/srodtytul]

Nowelizacja budżetu jest opóźniona ze względu na interes polityczny - uważa wiceprezes PiS Aleksandra Natalli-Świat. Jej zdaniem rząd przeprowadza ją chaotycznie, starając się zasypać dziurę budżetową.

Posłanka skrytykowała rząd za cięcia na naukę i fundusze stypendialne, które gabinet Donalda Tuska uznawał za priorytetowe.

Wiceprezes PiS skrytykowała też fakt, że pieniądze, przeznaczone dla dzieci ofiar powodzi, pozyskano z funduszu, przeznaczonego na pomoc dla dzieci ze wsi.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu