ING BSK: nie ma „mafii WIBOR-owej”

Podejrzenia, że istnieje zmowa banków, której celem jest sztuczne windowanie stawek rynku międzybankowego, nie mają uzasadnienia – ocenili w raporcie dla klientów ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Publikacja: 15.07.2009 08:15

ING BSK: nie ma „mafii WIBOR-owej”

Foto: Archiwum

Podejrzenia wzięły się stąd, że stawki WIBOR są obecnie znacząco wyższe od poziomu podstawowej stopy procentowej. Przekraczają ją o ok. 80 punktów bazowych. Jeszcze kilka miesięcy temu różnica między WIBOR-em a główną stopą NBP była o połowę mniejsza.

Sprawą interesowała się m.in. Rada Polityki Pieniężnej. Jak wynika ze sprawozdania z majowego posiedzenia RPP, część jej członków oceniła, że podnosząc WIBOR, banki chcą zrekompensować sobie spadek przychodów odsetkowych, któremu towarzyszy konieczność oferowania klientom wysokiego oprocentowania depozytów.

Analitycy ING BSK wskazują, że o tym, iż stawki rynku międzybankowego nie są sztucznie wyśrubowane, świadczy, że nie różnią się znacząco od rentowności bonów skarbowych.

Według ekonomistów banku są trzy powody, dla których stawki WIBOR nie idą w dół. Pierwszy to coraz mniejsze oczekiwania na cięcia stóp procentowych (większość obniżek w obecnym cyklu jest już za nami). Drugi to duże potrzeby pożyczkowe ze strony rządu. „Wyższy popyt na finansowanie to wyższa cena pieniądza, szczególnie gdy banki starają się ograniczać ryzyko kredytowe” – napisali analitycy ING BSK.

Specjaliści zwrócili także uwagę na niechęć banków do pożyczania sobie pieniędzy nawzajem. Według nich transakcje na rynku międzybankowym na okres dłuższy niż miesiąc należą do rzadkości.

[link=http://www.rp.pl/artykul/5,334310_Na_tropie_mafii_WIBOR_owej.html]Przedstawiciele rządu i NBP mówili, że chcą, by kredyty były bardziej dostępne. Nie osiągnie się tego, zaklinając rzeczywistość czy nakazując bankom inne kwotowanie stawek WIBOR – pisze Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku, w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" » [/link]

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu