Sprzedaż detaliczna w czerwcu nieco większa niż oczekiwana

Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu 2009 roku o 2,2 proc. w ujęciu miesięcznym i wzrosła o 0,9 proc. rok do roku, podał Główny Urząd Statystyczny w czwartek.

Publikacja: 23.07.2009 11:16

Sprzedaż detaliczna w czerwcu nieco większa niż oczekiwana

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski Bartosz Jankowski

W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,1 proc., licząc rok do roku.

Ekonomiści przewidywali, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,2 proc.. Rozbieżności w ich oczekiwaniach były znaczne i wahały się od -1,2 do +1,5 proc.

[b]Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK SA w Warszawie:[/b]

"Mimo, że dane są trochę lepsze od oczekiwań, to sprzedaż detaliczna wciąż pozostaje w okolicach zera. Biorąc pod uwagę wszystkie wskaźniki za czerwiec, nie widać na razie zmiany obrazu sytuacji. Mamy stabilizację na niskich poziomach. Utrzymujemy, że dynamika Produktu Krajowego Brutto (PKB) w drugim i trzecim kwartale wyniesie zero. Informacja ta jest neutralna z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Stopy najprawdopodobniej nie zmienią się w lipcu i sierpniu."

[b]Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium:[/b]

"Dane są nieco lepsze od konsensusu, ale zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wpisują się niejako w stopniowe wyhamowywanie popytu krajowego. Spadki w kategorii pojazdy mechaniczne wyhamowują, ponieważ trend spadkowy w tym segmencie rozpoczął się w zeszłym roku i skala tych spadków jest już ograniczona. Co zwraca uwagę, to to, że w dalszym ciągu wyhamowuje sprzedaż w kategoriach popytowych, czyli takich, w których sprzedaż w większym stopniu determinowana jest sytuacją dochodową gospodarstw domowych, na przykład meble, RTV, AGD. To wskazuje, że popyt wyhamowuje, ale nie tak szybko jak niektórzy oczekiwali. To wspiera nasze szacunki, że dynamika Produktu Krajowego Brutto (PKB) była prawdopodobnie dodatnia w drugim kwartale i są spore szanse, by w całym roku wyjść na wynik dodatni. To nie są dane, które mogą wpłynąć na oczekiwania co do stóp procentowych. Większość Rady jest przekonana co do tego, żeby w najbliższych miesiącach wstrzymać się z obniżkami. Jeśli będzie obniżka, to pod koniec tego roku. Nie wydaje mi się, aby dane wpłynęły na rynki finansowe. Skala różnicy od konsensusu jest relatywnie niewielka."

[b]Lars Christensen, ekonomista Danske Banku w Kopenhadze:[/b]

"Dane są zgodne z oczekiwaniami, ale pokazują, że sprzedaż wyhamowuje. Pasują do starego obrazu słabnącej sprzedaży i konsumpcji prywatnej. Biorąc to pod uwagę sądzę, że trudno będzie o dodatni wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w tym roku. Oznacza to prawdopodobnie, że dynamika PKB w drugim kwartale była ujemna. Dane te z punktu widzenia polityki monetarnej wiele nie zmieniają, ale jest ryzyko spadku stóp w tym roku, zwłaszcza jeśli konsumpcja prywatna dalej będzie słabnąć."

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu