Większe bezrobocie i deflacja

Do 9,4 proc. wzrosła w czerwcu stopa bezrobocia w strefie euro. Choć okazała się niższa od oczekiwań ekonomistów, to i tak osiągnęła poziom nieobserwowany od dziesięciu lat. W Polsce, według Eurostatu, bezrobocie wynosi 8,2 proc.

Publikacja: 31.07.2009 12:58

Większe bezrobocie i deflacja

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik sm Sławomir Mielnik

Niekorzystne okazały się też dane dotyczące cen. Jak podał Eurostat, deflacja, która w strefie euro pojawiła się po raz pierwszy w czerwcu, przybrała na sile i w lipcu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w krajach „16” spadały już 0 0,6 proc. (w czerwcu: 0,1 proc.). Analitycy oczekiwali deflacji rzędu 0,4 proc. Bezrobocie, ich zdaniem, miało sięgnąć 9,7 proc., okazało się więc o 0,3 pkt proc. niższe. W maju bezrobocie wynosiło 9,3 proc.

Według Eurostatu, od czerwca 2008 r., kiedy bezrobocie wynosiło 7,5 proc., pracę w strefie euro straciło 3,17 mln osób.

Rosnąca armia bezrobotnych stanowi problem dla gospodarki, gdyż wpływa na spadek popytu konsumpcyjnego. Podobnie niekorzystna jest deflacja – może sprawiać, że konsumenci będą odkładać na później planowane zakupy, licząc, że ceny spadną jeszcze mocniej.

W II kwartale PKB Eurolandu zmniejszył się o 2,5 proc. i ekonomiści oczekują, że w następnych kwartałach spadki będą mniejsze, a wyjście na plus nastąpi w przyszłym roku.

W ocenie Europejskiego Banku Centralnego, który stara się nie dopuszczać do deflacji, obecnie nie stanowi ona jednak zagrożenia, ponieważ wynika z porównania z wysoką zeszłoroczną bazą, kiedy bardzo wysokie były ceny żywności i paliw. W ciągu kilku miesięcy dynamika cen znów powinna być dodatnia. Niemniej, wykorzystując sytuację, EBC może nasilić obecnie luzowanie polityki pieniężnej, aby pomóc gospodarce wydostać się z recesji.

Bezrobocie w całej Unii Europejskiej, obejmującej 27 państw, wyniosło w czerwcu 8,9 proc., w porównaniu z 8,8 proc. w maju i 6,9 proc. przed rokiem. Wśród dużych krajów najgorzej sytuacja wygląda w Hiszpanii, gdzie poszybowało ono w rok z 11 proc. do 18,1 proc. Najmniej z kolei wzrosło w Niemczech – z 7,3 proc. do 7,7 proc., i w Holandii – z 2,7 proc. do 3,3 proc.

W Polsce bezrobocie, według Eurostatu, wyniosło w czerwcu 8,2 proc. i nie było dużo wyższe niż przed rokiem (7,1 proc.). [link=http://www.parkiet.com/artykul/833839.html]Według metodologii GUS, w czerwcu odsetek osób bez pracy wynosił u nas 10,7 proc.[/link]

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu