Inflacja spadnie, będą sygnały lepszej koniunktury

W lipcu koniunktura w przemyśle poprawiła się drugi miesiąc z rzędu – oceniają analitycy ankietowani przez „Parkiet”.

Publikacja: 03.08.2009 08:18

W jednym analitycy są zgodni – Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni w tym miesiącu stóp procentowych

W jednym analitycy są zgodni – Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni w tym miesiącu stóp procentowych

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Średnia prognoz PMI – wskaźnika menedżerów logistyki to 43,7 pkt. Dziś zostaną opublikowane dane na ten temat. Przed miesiącem indeks PMI wynosił 43 pkt.

Ekonomiści nie są jednak pewni, czy gospodarka rzeczywiście odżywa.

Wprawdzie prognozy wskazują na mniejszy niż przed miesiącem spadek produkcji sprzedanej przemysłu (średnia to -3,4 proc. rok do roku, wobec -4,3 proc. w czerwcu), ale już co do zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw analitycy oczekują gorszej dynamiki. Średnia z ankiet „Parkietu” wskazuje bowiem na spadek 2,2 proc. rok do roku, wobec 1,9 proc. przed miesiącem.

Po lepszych danych o sprzedaży detalicznej za czerwiec (zmiana roczna sięgnęła 0,9 proc., wobec oczekiwanej 0,5 proc.), ekonomiści skorygowali swoje wyliczenia. Teraz oczekują, że dynamika handlu sięgnie poziomu 0,9 proc. Podobną korektę możemy zauważyć w wypadku prognoz danych o produkcji budowlano-montażowej. Analitycy oczekują teraz jej wzrostu 1,2 proc. rok do roku, choć jeszcze przed miesiącem średnia prognoz pokazywała możliwy spadek 0,3 proc. Ostatecznie dane GUS wskazały na wzrost o 0,6 proc.

Tradycyjnie dość rozbieżne są prognozy dotyczące salda rachunku bieżącego bilansu płatniczego. Średnia oczekiwań ekonomistów wskazuje na nadwyżkę 119 mln euro, choć nie brakuje spodziewających się deficytu przekraczającego 200 mln euro. Gdyby konsensus rynkowy okazał się trafiony, oznaczałoby to pewne pogorszenie salda rachunku (dane z lipca wskazywały na 207 mln euro nadwyżki).

W jednym analitycy są zgodni – Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni w tym miesiącu stóp procentowych – mimo że średnia prognoz inflacji mierzonej rok do roku wskazuje na jej spadek do 3,4 proc.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu