Bezrobocie znowu rośnie

Po raz pierwszy od 17 lat bezrobocie w naszym powiecie latem nie spadło – przyznaje Zofia Zielińska-Nędzyńska, dyrektor Urzędu Pracy w Stalowej Woli.

Publikacja: 06.08.2009 08:16

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej

Foto: PARKIET, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

W lipcu podobna sytuacja miała miejsce w większości urzędów, bo jak poinformowała Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, bezrobocie rejestrowane pod koniec zeszłego miesiąca wyniosło 10,8 proc. i było o 0,1 pkt wyższe niż w czerwcu.

W pośredniakach zarejestrowanych jest 1 676,9 tys. osób i w porównaniu do końca czerwca ich liczba wzrosła o 18,2 tys. Rok temu w lipcu bezrobocie wynosiło 9,2 proc.

Zdaniem Fedak, do końca roku bezrobocie rejestrowane może wzrosnąć o 1 – 2 pkt proc., a to oznacza, że liczba bezrobotnych może oscylować wokół 2 mln osób. Taki poziom bezrobocia mieliśmy ostatni raz na przełomie I i II kwartału 2007 r.

W lip­cu naj­wyż­sze 18-proc. bez­ro­bo­cie by­ło w wo­je­wódz­twie war­miń­sko­-ma­zur­skim. W ko­lej­nych pię­ciu: ku­jaw­sko­-po­mor­skim, lu­bu­skim, pod­kar­pac­kim, świę­to­krzy­skim, za­chod­nio­po­mor­skim wy­no­si po­nad 14 proc. Na Ma­zow­szu i w Ma­ło­pol­sce nie prze­kra­cza 9 proc.

– Bezrobocie wyraźnie skoczy późną jesienią, gdy skończą się wszystkie prace sezonowe – uważa Maria Drozdowicz-Bieć, ekonomistka z SGH. Jej zdaniem, trudno określić, czy będzie poniżej, czy powyżej 13 proc., bo nie wiadomo, jak zachowają się przedsiębiorcy. – Z badań koniunktury wynika, że mamy już oznaki nieznacznego ożywienia. A dla przedsiębiorcy kosztem jest tak samo zatrudnienie pracownika, jak i zwolnienie. Być może więc część nie zdecyduje się na dalsze cięcia – dodaje. Przyznaje jednak, że z analizy różnych recesji i cykli dekoniunktury wynika, że bezrobocie rośnie nawet rok po rozpoczęciu się ożywienia.

Z danych resortu pracy wynika, że pod koniec czerwca pracowało 13,9 mln osób (w grudniu: 14,12 mln osób), a to jest sygnałem nie tylko rosnącego bezrobocia, ale też starzejącego się społeczeństwa. Coraz więcej osób przechodzi na emerytury, a na ich miejsce nie są zatrudniani kolejni pracownicyW całym lipcu przedsiębiorcy zgłosili do urzędów pracy 78,2 tys. oferty pracy, o ok. 700 mniej niż w czerwcu, ale ok. 30 tys. mniej niż rok temu.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu