W Radzie Polityki Pieniężnej zasiada – obok przewodniczącego, którym jest prezes Narodowego Banku Polskiego – dziewięciu członków, po trzech przedstawicieli Sejmu, Senatu i prezydenta. 9 lutego kończy się kadencja dwóch członków Rady wybranych przez Sejm – Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. W ich miejsce koalicja rządząca zgłosiła Wiesława Janczyka i Elżbietę Ostrowską. Janczyk jest posłem PiS, szefem sejmowej Komisji Finansów Publicznych, był też wiceministrem finansów. Z kolei Elżbieta Ostrowska jest ekonomistką, profesorką Uniwersytetu Gdańskiego.
Ich kandydatury zaaprobowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Na czwartek zapowiedziano głosowanie w Sejmie nad ich kandydaturami. Niespodziewanie jednak Elżbieta Ostrowska zrezygnowała z ubiegania się o miejsce w RPP. W tej sytuacji wybór nowych członków Rady Sejm odłożył. Następne jego posiedzenie zaplanowano na 8–9 lutego. PiS musi teraz poszukać nowego kandydata w miejsce Elżbiety Ostrowskiej. Kandydat opozycji nie ma szans na zdobycie poparcia większości posłów w komisji finansów, gdzie większością głosów dysponuje koalicja rządząca.
Za to w Senacie, gdzie większość mają ugrupowania opozycyjne, to właśnie one wybrały nowych przedstawicieli do RPP. Już na najbliższym posiedzeniu Rady izbę wyższą parlamentu reprezentować będą Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk.
Ludwik Kotecki to wiceminister finansów i główny ekonomista tego resortu w czasach rządów PO–PSL. Do listopada 2016 r. był dyrektorem wykonawczym w MFW. Jego kandydaturę do RPP zgłosiła Koalicja Obywatelska.
Z kolei PSL przeforsowało kandydaturę doktora nauk prawnych, samorządowca Przemysława Litwiniuka, byłego szefa gabinetu politycznego ministra rolnictwa.