PKB Polski w II kwartale. Gospodarka wciąż na piątym biegu

Produkt krajowy brutto Polski powiększył się w II kwartale o 5,1 proc. rok do roku, po 5,2 proc. w poprzednim kwartale. W 5-proc. tempie polska gospodarka rozwija się już od roku.

Publikacja: 14.08.2018 10:17

PKB Polski w II kwartale. Gospodarka wciąż na piątym biegu

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie szacowali, że wzrost PKB w II kwartale nieznacznie zwolnił, do 5 proc. rok do roku. Nie brakowało też jednak ocen, że wzrost przyspieszył nawet do 5,4 proc.

To jednak dopiero wstępny szacunek PKB w minionym kwartale, może więc zostać zrewidowany, gdy pod koniec sierpnia GUS opublikuje bardziej szczegółowe dane.

W porównaniu do I kwartału PKB skorygowany o wpływ czynników sezonowych powiększył się o 0,9 proc. To najsłabszy wynik od roku, co może sugerować, że gospodarka traci impet. W I kwartale tak liczony wzrost PKB sięgnął 1,6 proc. Spowolnienie wzrostu nie byłoby jednak zaskoczeniem. Większość ekonomistów od dawna powtarza, że w II półroczu nie ma już szans na ponad 5-proc. tempo rozwoju gospodarki.

Na tle innych gospodarek regionu, Polska wciąż jednak rozwija się w przyzwoitym tempie. PKB Węgier (skorygowany o wpływ czynników sezonowych) zwiększył się w II kwartale o 0,9 proc., po 1,2 proc. w I kwartale br. Tak samo licząc, PKB Czech urósł o 0,5 proc., tak samo jak w pierwszych miesiącach roku.

Bardzo optymistyczne dane napłynęły z kolei we wtorek z Niemiec. Tamtejsza gospodarka powiększyła się w minionym kwartale o 0,5 proc., zamiast o zaledwie 0,3 proc., jak przeciętnie oczekiwali ekonomiści. Jednocześnie wynik z I kwartału został zrewidowany do 0,4 proc.

- Struktura wzrostu PKB Polski zostanie opublikowana w końcu sierpnia, niemniej jednak na bazie publikowanych przez GUS danych miesięcznych można wnioskować, że głównym silnikiem polskiej gospodarki w drugim kwartale br. pozostała konsumpcja gospodarstw domowych – oceniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Wzrost konsumpcji mógł nieznacznie wyhamować w stosunku do pierwszych trzech miesięcy roku, ale na pewno utrzymał się solidnie powyżej 4.5 proc. rok do roku. Jej siłą napędową pozostają rosnące wynagrodzenia, również w ujęciu realnym, spadające bezrobocie oraz transfery socjalne – dodała.

W I kwartale wydatki gospodarstw domowych zwiększyły się o 4,8 proc., a ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści szacują przeciętnie, że w II kwartale urosły o 4,6 proc.

- Drugim silnikiem polskiej gospodarki były inwestycje. Tempo ich wzrostu pozostało raczej jednocyfrowe, ale prawdopodobnie było wyższe niż w pierwszym kwartale – napisała w komentarzu Monika Kurtek. W I kwartale inwestycje zwiększyły się o 8,1 proc., a w II kwartale – jeśli wierzyć przeciętnym szacunkom ekonomistów – o 9 proc. rok do roku.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem