Pod względem dynamiki inwestycji jednostek samorządu terytorialnego ten rok może nie być gorszy od minionego. A to oznacza, że nie zadziała jeden z głównych hamulców, które miały w tym roku spowalniać wzrost polskiej gospodarki.
W ocenie ekonomistów z Crédit Agricole Bank Polska inwestycje samorządowe już w 2019 r. zmalały o 1 proc. po zwyżce o ponad 50 proc. rok wcześniej. „To efekt ustąpienia tzw. górki inwestycyjnej związanej z wyborami samorządowymi. Zgodnie z najnowszymi prognozami poszczególnych JST można szacować, że w 2020 r. zostanie odnotowana stabilizacja poziomu wydatków majątkowych w ujęciu rok do roku" – napisali w poniedziałkowej analizie.
Przeciwstawne siły
Dotychczas analitycy Crédit Agricole oceniali, że wartość inwestycji samorządowych, które stanowią około 10 proc. inwestycji ogółem, tąpnie o 20 proc. Zmienili zdanie po analizie planów budżetowych JST. Tak samo postąpili ekonomiści z mBanku. Jak ocenili w opublikowanym w poniedziałek scenariuszu dla polskiej gospodarki na 2020 r., nakłady inwestycyjne samorządów zmaleją w tym roku o 5–6 proc. zamiast o 20 proc., jak wcześniej sądzili.
Żaden z tych zespołów analitycznych nie zdecydował się jednak na rewizję w górę ścieżki wzrostu PKB w 2020 r. „Nakłady brutto JST na środki trwałe będą oddziaływały w kierunku szybszego wzrostu gospodarczego w porównaniu do naszych wcześniejszych oczekiwań. Grudniowe dane o produkcji budowlano-montażowej i produkcji przemysłowej ukształtowały się jednak wyraźnie poniżej naszych oczekiwań, sygnalizując tym samym wyraźne spowolnienie wzrostu w IV kw. 2019 r., a także najprawdopodobniej obniżenie ścieżki wzrostu gospodarczego w całym 2020 r. Szacujemy, że wpływy tych dwóch przeciwstawnych czynników na dynamikę PKB będzie się wzajemnie znosiły w 2020 r." – napisali Jakub Borowski, Krystian Jaworski i Jakub Olipra z Crédit Agricole.
Wielka stabilizacja
Zespół Borowskiego oczekuje, że polska gospodarka urośnie w 2020 r. o 3 proc., po około 4–4,2 proc. w 2019 r. Ekonomiści z mBanku są nieco ostrożniejsi. Spodziewają się zwyżki PKB o 2,8 proc.