Nocny skok na akcyzę od e-papierosów. Budżet straci 170 mln zł

Ministerstwo finansów samo chce zrezygnować z zarabiania na akcyzie od e-papierosów i wyrobów nowatorskich –na dwa dni przed jej wprowadzeniem.

Publikacja: 29.06.2020 11:53

Nocny skok na akcyzę od e-papierosów. Budżet straci 170 mln zł

Foto: 123rf

Resort finansów nie śpi nawet w weekend, nie zatrzyma go nawet wieczór wyborczy. Ministerstwo finansów w niedzielę w nocy zamieściło na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

Wynika z niego, że polski rząd chce odsunąć o trzy miesiące opodatkowanie e-papierosów oraz tzw. wyrobów nowatorskich, czyli nowego typu papierosów, które się nie palą, a bardziej – podgrzewają tytoń w wysokiej temperaturze za pomocą elektronicznego urządzenia. Tymczasem akcyza obciązająca e-papierosy i wyroby nowatorskie miała wejść w życie w środę, 1 lipca. Resort finansów chce ją przełożyć na październik.

- Wychodząc naprzeciw postulatom przedsiębiorców w zakresie złagodzenia skutków nowych obowiązków podatkowych, projektowanym rozporządzeniem zarządza się zaniechanie poboru podatku akcyzowego od podatników dokonujących w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym – napisał resort w Ocenie Skutków Regulacji tego projektu.

Zmiana z pewnością ucieszy co najmniej 1,7 mln użytkowników e-papierosów i niewskazaną w projekcie liczbę palaczy wyrobów nowatorskich, ale jeszcze bardziej ucieszy producentów obu rodzajów wyrobów. Tym bardziej, że jednym z prawdopodobnych skutków rozporządzenia jest, że papierosy te nie podrożeją, a więc cena nie będzie miała negatywnego wpływu na ich sprzedaż. „Konsumenci płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich będą kupowali te wyroby nie obciążone akcyzą, co najprawdopodobniej pozwoli na pozostawienie cen tych wyrobów na dotychczasowym poziomie", napisało ministerstwo.

Koszt dla budżetu wskazany w OSR, to 170 mln zł, które państwo miało zarobić na palaczach od lipca do końca września 2020 r.

Resort tłumaczy, że minister finansów może, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników, zaniechać w całości lub w części poboru podatków. Zaniechanie poboru akcyzy będzie miało zastosowanie do płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.

Resort tłumaczy ten zaskakujący krok – troską o finanse domowe konsumentów, które zostały skurczone w wyniku pandemii. Jeśli akcyza nie wejdzie w życie, wyroby te raczej nie podrożeją, więc „wydatki gospodarstw domowych na te wyroby powinny utrzymać się na tym samym poziomie".

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł