Neutralność klimatyczna Polski do 2050 r. jest w zasięgu

– Patrząc na obecne możliwości farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz biorąc pod uwagę powierzchnię i gęstość zaludnienia w Polsce, możliwe jest zainstalowanie mocy podobnych do tych, którymi dysponują obecnie Niemcy, odpowiednio 60 GW i 50 GW – stwierdził Jan Rączka, autor raportu: „Droga Polski do neutralności klimatycznej w sektorze wytwarzania energii w 2050 roku.

Publikacja: 27.07.2020 05:00

Neutralność klimatyczna Polski do 2050 r. jest w zasięgu

Foto: Adobestock

OZE, atom, wodór". Raport został zlecony przez Fundację Przyjazny Kraj – organizację pozarządową, której działania skupiają się na m.in. prowadzeniu badań i analiz dotyczących systemów regulacyjnych i ekonomicznych. Jego autorem jest dr Jan Rączka, prezes zarządu firmy analitycznej Alternator, zajmującej się m.in. sprawami dotyczącymi ochrony środowiska i energetyki.

W dokumencie autorzy wskazują czynniki niezbędne do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Uznali, że najważniejszym aspektem jest uzyskanie konsensusu politycznego co do celowości zmierzania w tym kierunku oraz zapewnienie odpowiedniej pojemności magazynów energii. Kluczowe jest także nakierowanie mechanizmów obecnych dziś w energetyce na cele klimatyczne. – Zarówno system aukcyjny, w którym są przyznawane 15-letnie kontrakty na odbiór energii z OZE, jak też rynek mocy, w którym alokowane są kontrakty na dostawę mocy do Krajowego Systemu Energetycznego w kontraktach do 17 lat, są dobrze ustrukturyzowane. Natomiast należy je nakierować na te technologie przybliżające do neutralności klimatycznej, czyli wytwarzanie w dużych elektrowniach wiatrowych i słonecznych oraz na magazyny energii – stwierdził dr Rączka. Ponadto autorzy rozważają, czy wobec coraz bardziej realnej możliwości oparcia krajowej energetyki wyłącznie na odnawialnych źródłach energii budowa elektrowni jądrowych będzie opłacalna.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu