USA. Rynek pracy powoli podnosi się z gruzów

Choć sytuacja na rynku pracy systematycznie się poprawia, zatrudnienie wciąż jest o niemal 13 mln etatów mniejsze niż w lutym.

Publikacja: 08.08.2020 05:04

USA. Rynek pracy powoli podnosi się z gruzów

Foto: Bloomberg

Zatrudnienie w USA poza rolnictwem zwiększyło się w lipcu o niemal 1,8 mln etatów. Choć miniony miesiąc był pod tym względem wyraźnie słabszy od poprzednich dwóch miesięcy, nieuzasadnione okazały się również obawy, że ponowny wzrost liczby zachorowań na Covid-19 zatrzyma ożywienie na amerykańskim rynku pracy.

Bezrobocie w dół

W maju i czerwcu zatrudnienie w USA zwiększyło się łącznie o 7,5 mln etatów. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga przeciętnie szacowali, że w lipcu przybyło niespełna 1,5 mln miejsc pracy. Choć rzeczywistość okazała się nieco lepsza, zatrudnienie wciąż jest o niemal 13 mln etatów mniejsze niż w lutym. To przede wszystkim konsekwencja tego, że w kwietniu, gdy gospodarka USA była sparaliżowana antyepidemicznymi ograniczeniami, załamało się o niemal 21 mln.

Piątkowe dane Departamentu Pracy o zatrudnieniu pochodzą od pracodawców. Wyniki równoległego badania wśród gospodarstw domowych pokazały, że stopa bezrobocia zmalała w lipcu do 10,2 proc. z 11,1 proc. w czerwcu i aż 14,7 proc. w kwietniu. To oznacza, że wciąż była minimalnie wyżej niż w apogeum poprzedniej recesji wywołanej przez globalny kryzys finansowy z 2008 r. i trzykrotnie wyżej niż bezpośrednio przed pandemią. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się jednak mniejszej zniżki tego wskaźnika, do 10,5 proc. A szczegółowe dane dotyczące struktury bezrobocia są jeszcze bardziej zachęcające niż jego podstawowa miara. Jak bowiem zauważył Jed Kolko, główny ekonomista firmy rekrutacyjnej Indeed, w lipcu po raz pierwszy od początku kryzysu zmalała tzw. bazowa stopa bezrobocia obejmująca tylko długotrwale bezrobotnych.

Nietrwały wzrost płac

Foto: GG Parkiet

W ocenie Iana Shepherdsona, głównego ekonomisty ds. USA w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics, optymistycznym akcentem w piątkowych danych jest również to, że motorem wzrostu zatrudnienia są branże, które wiosną najmocniej ucierpiały na antyepidemicznych ograniczeniach aktywności ekonomicznej. W branży hotelarskiej i rozrywkowej przybyło w lipcu niemal 600 tys. miejsc pracy, w handlu detalicznym ponad 250 tys. Z drugiej strony, Shepherdson zwraca uwagę na to, że faktycznie bezrobocie jest nawet większym problemem, niż sugerują oficjalne dane. Część ankietowanych Amerykanów, którzy w praktyce są bezrobotni, deklaruje bowiem, że ma czasową przerwę w pracy. To zjawisko może zaniżać stopę bezrobocia nawet o 1 pkt proc. Ekonomista nie ma też wątpliwości, że koniunktura na rynku pracy będzie nadal tłumiła wynagrodzenia w USA, które w lipcu nieoczekiwanie wzrosły. Przeciętna godzinowa płaca zwiększyła się o 0,2 proc., podczas gdy ekonomiści przeciętnie spodziewali się jej spadku o 0,5 proc., po zniżce o 0,9 proc. w czerwcu.

Pakiet na wyczerpaniu

– Badania, na których opierają się lipcowe dane, były prowadzone trzy tygodnie temu, gdy dzienne liczby zachorowań na Covid-19 dopiero rosły. Niektóre wskaźniki, które pokazują sytuację na rynku pracy w czasie rzeczywistym, są stabilne lub nawet spadają – przestrzegł przed nadmiernym optymizmem Justin Wolfers, ekonomista z Uniwersytetu w Michigan. Odniósł się m.in. do tego, że w połowie lipca wyraźnie wzrosła liczba Amerykanów wnioskujących po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych. Wcześniej, od kwietnia, wskaźnik ten stale malał. – Pełna odbudowa rynku pracy będzie możliwa, dopiero gdy pokonamy wirusa – dodał.

Ekonomistów niepokoi również to, że szybka poprawa koniunktury w ostatnich miesiącach była możliwa m.in. dzięki wsparciu administracji dla firm i gospodarstw domowych. Tymczasem ta pomoc już się wyczerpuje, a Kongres nie jest w stanie porozumieć się w sprawie nowego pakietu stymulacyjnego.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu