MZ: Od jutra 18 powiatów będzie objętych dodatkowymi obostrzeniami

Od jutra będą obowiązywać zmiany na listach powiatów, w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Łącznie będzie ich 18, w tym 9 powiatów znajdzie się w tzw. strefie czerwonej, gdzie obostrzenia będą większe, a kolejne 9 w tzw. strefie żółtej.

Publikacja: 13.08.2020 14:11

MZ: Od jutra 18 powiatów będzie objętych dodatkowymi obostrzeniami

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

"W strefie czerwonej będą: powiat nowosądecki, miasto Nowy Sącz, powiat rybnicki, powiat wodzisławski, miasto Ruda Śląska, powiat ostrzeszowski, Jastrzębie Zdrój (tu jest zmiana ponieważ Jastrzębie Zdrój do tej pory było w strefie żółtej), powiat wieluński oraz miasto Rybnik" – powiedział Cieszyński na konferencji prasowej.

"W strefie żółtej znajdzie się powiat pszczyński (to jest powiat, który do tej pory był w strefie czerwonej), powiat cieszyński, powiat wieruszowski miasto Żory oraz powiaty, które do tej pory były w strefie zielonej, czyli powiat raciborski, powiat limanowski, powiat grajewski, miasto Biała Podlaska, [...] powiat nowotarski" – zaznaczył.

Strefę "żółtą" opuszczą natomiast: powiat przemyski i miasto Przemyśl, powiat kępiński, powiat wieruszowski, powiat pińczowski i powiat jarosławski.

Natomiast na tzw. liście ostrzegawczej (która może wkrótce znaleźć się w tzw. strefie żółtej) znalazł się powiat tatrzański.

Od ubiegłej soboty wprowadzono dodatkowe dwa rodzaje obostrzeń w powiatach, w których zanotowano najwięcej nowych przypadków koronawirusa.

Na terenie tzw. strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi czy wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 os. musi przypadać 10 m2. W kinach może być jedynie 25% publiczności.

Z kolei w tzw. strefie żółtej działają kina, ale może w nich przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%). Na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości). Z kolei w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i parkach rekreacyjnych na 1 os. musi przypadać 10 m2 (w pozostałej części kraju 5 m2).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób (100 osób), które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego dystansu). Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

Gospodarka krajowa
Amundi wierzy w euro
Gospodarka krajowa
Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz
Gospodarka krajowa
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Gospodarka krajowa
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,9% r/r w grudniu; konsensus: +3,8%
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka krajowa
Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"