Nowe restrykcje i obietnica pomocy dla firm

Lokale gastronomiczne muszą być zamknięte dla klientów na najbliższy czas – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd rozważa objęcie instrumentami wsparcia 31 rodzajów działalności.

Publikacja: 23.10.2020 12:05

Nowe restrykcje i obietnica pomocy dla firm

Foto: materiały prasowe

Puby, kawiarnie, wszystkie tego typu firmy, nie będą mogły prowadzić działalności tak jak do tej pory – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowe obostrzenia antypandemiczne. Możliwe będzie jedynie przygotowywanie i sprzedaż posiłków na wynos.

- Na razie na obostrzenia zostały zaplanowana na dwa tygodnie – mówił premier. Jeśli jednak obecne restrykcji nie przyniosą efektów za 10-14 dni, możliwe jest przedłużenie zamknięcie gastronomii. – Wiem, że to trudna wiadomość dla branży, dla klientów – mówił premier, ale jak podkreślił,  w zamkniętych pomieszczeniach gastronomicznych trudno jednak o zachowanie podstawowego reżimu sanitarnego.

- W krótkim czasie, liczonym w godzinach i dniach, przedstawimy program wsparcia dla branży gastronomicznej i innych zamkniętych branż – zapowiedział premier.

Poinformował, że obecnie trwają konsultacje z branżami wcześniej objętymi restrykcjami, teraz dochodzi do tego branża gastronomiczna, która – zgodnie z nowymi wytycznymi – będzie tylko mogła sprzedawać produkty na wynos.

Jak mówił premier, rząd rozważa pomoc dla „31 PKD", czyli dla 31 rodzajów działalności (PKD to szczegółowa klasyfikacja działalności gospodarczej). –Zaproponowaliśmy m.in. instrumenty używane wiosną, takie jak zwolnienie ZUS, postojwe. Na wniosek zrzeszeń branżowych, będziemy jednocześnie proponować środki finansowe na restrukturyzację firm – mówił premier. Przypomniał, że te przedsiębiorstwa, które wiosną skorzystały z tarczy finansowej, wciąż dysponują środkami pomocowymi.

- Nie zostawimy tych firm samych sobie. Sytuacja w Polsce i na świecie jest recesyjna, chcemy, by wraz z odejściem kryzysu siła polskiej gospodarki została zachowana – podkreślił premier.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu