Zmiana terminu posiedzenia to sygnał?

Jeszcze tydzień temu żaden z 24 ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów nie oczekiwał, że na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych.

Publikacja: 06.11.2020 05:07

Prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes NBP Adam Glapiński.

Foto: materiały prasowe

Przesunięcie terminu posiedzenia ze środy, gdy rząd ogłosił nowe antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej, na piątek wytrąciło jednak ekonomistów z przekonania, że polityka pieniężna pozostanie bez zmian.

„Wiosną zmiany w harmonogramie posiedzeń RPP zwykle zapowiadały obniżki stóp procentowych" – zauważyli ekonomiści z ING BSK, komentując ogłoszoną we wtorek zmianę terminu posiedzenia RPP. Jako sygnał, że tym razem będzie podobnie, odebrali tę decyzję ekonomiści z BOŚ. – Spodziewamy się obniżki stopy referencyjnej do zera, a lombardowej do 0,25 proc. RPP prawdopodobnie podkreśli też gotowość do zwiększenia skali skupu aktywów finansowych – mówi „Parkietowi" Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ. – W kontekście nowych antyepidemicznych obostrzeń i bardzo wysokiego ryzyka narodowego lockdownu, które może zmaterializować się w ciągu dwóch tygodni, widzimy miejsce na piątkową reakcję RPP – przyznaje też Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK. Według niego w grę wchodzi obniżka stopy referencyjnej do zera albo wprowadzenie jakiegoś instrumentu wspierającego akcję kredytową. Cięcie stóp za prawdopodobne uważają też analitycy z BNP Paribas.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu