Sprzedaż detaliczna rozczarowała

Mimo że w lutym część obostrzeń została poluzowana, sprzedaż detaliczna i tak była niższa niż rok temu. Specjaliści tłumaczą, że jest to efekt m.in. wysokiej bazy.

Publikacja: 19.03.2021 11:38

Sprzedaż detaliczna rozczarowała

Foto: Adobestock

Jak podał Główny Urząd statystyczny, sprzedaż detaliczna w lutym w ujęciu realnym (czyli w cenach stałych) spadła o 3,1 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei w porównani ze styczniem sprzedaż wzrosła o 3,5 proc. Oba wyniki są niższe od średniej prognoz ekonomistów. Specjaliści spodziewali się spadku w ujęciu rocznym o 2,5 proc. i wzrostu w ujęciu miesięcznym o 3,9 proc.

Dla porównania, sprzedaż detaliczna w cenach stałych zmalała w styczniu o 6 proc. rok do roku, po zniżce o 0,8 proc. w grudniu i 5,3 proc. w listopadzie.

Ekonomiści banku Pekao zaznaczają, że powodem spadku o 3,1 proc. jest wysoka baza z 2020 r. W lutym ubiegłego roku Polacy ruszyli do sklepów, robiąc zapasy w obawie przed rozpoczynającą się pandemią.

Departament Analiz Ekonomicznych banku PKO BP wskazuje, że sprzedaż odzieży i obuwia oraz prasy i książek najmocniej zyskała na luzowaniu obostrzeń.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu