Polska znów europejskim liderem wzrostu

Aktywność w polskiej gospodarce w 2022 r. będzie o 7,3 proc. większa niż w 2019 r. – przewiduje Komisja Europejska. Na lepszy wynik liczyć mogą tylko dwa kraje UE: Irlandia i Rumunia.

Publikacja: 07.07.2021 11:53

Polska znów europejskim liderem wzrostu

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Według nowych prognoz KE, opublikowanych w środę, PKB Polski w tym roku zwiększy się o 4,8 proc., a w 2022 r. o 5,2 proc. W kwietniu KE spodziewała się wzrostu PKB o – odpowiednio – 4 i 5,4 proc. Wiosenne przewidywania sugerowały więc, że w 2022 r. aktywność w polskiej gospodarce będzie o 6,7 proc. większa niż w 2019 r., ostatnim roku przed pandemią. Obecne prognozy zwiastują już wzrost w tym okresie o 7,3 proc.

Nowe prognozy KE są zbieżne z przeciętnymi prognozami 35 zespołów ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet" i „Rzeczpospolitą".

Dzięki płytkiej recesji w 2020 r. i silnemu ożywieniu w kolejnych latach, Polska będzie utrzymywała status jednego z europejskich liderów wzrostu. Według KE, PKB całej Unii Europejskiej będzie w 2022 r. o zaledwie 2,9 proc. większy niż w 2019 r., a samej strefy euro o 2,4 proc. większy. W porównaniu do wiosny, perspektywy większości państw Europy nieco się jednak poprawiły. Wtedy KE spodziewała się wzrostu PKB Unii w latach 2019-2022 o 2,3 proc.

Na wyraźnie szybszy wzrost PKB niż Polska liczyć może Irlandia, a na nieco szybszy Rumunia. Wzrost aktywności ekonomicznej w latach 2019-2022 o ponad 6 proc. odnotować mają jeszcze Łotwa, Litwa, Węgry i Luksemburg. W Czechach, jak przewiduje KE, wzrost PKB w tym okresie wyniesie jedynie 2,5 proc., a na Słowacji 5,2 proc.

Ekonomiści z KE zrewidowali również swoje prognozy dotyczące inflacji. Wciąż jednak uważają, że podwyższona inflacja będzie zjawiskiem przejściowym, spowodowanym wzrostem cen energii i surowców, a także niedoborami niektórych komponentów i materiałów.

W ocenie KE, inflacja w UE wyniesie w tym roku średnio 2,2 proc., zamiast 1,9 proc., jak sugerowały prognozy z kwietnia. W 2022 r. inflacja ma wyhamować do 1,6 proc., zamiast do 1,5 proc.

W Polsce wzrost cen konsumpcyjnych będzie wyraźnie wyższy niż średnio w UE. Według KE, w tym roku inflacja nad Wisłą sięgnie 4,2 proc., zamiast 3,5 proc., jak wydawało się wiosną, a w 2022 r. 3,1 proc., zamiast 2,9 proc. Ceny szybciej rosły będą tylko na Węgrzech.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu