Wakacyjna hossa na warszawskim parkiecie trwa w najlepsze. WIG20 zyskał wczoraj przeszło 1,1 proc. i zameldował się na najwyższym w tym roku poziomie 2160 pkt. Zwyżkami zakończyło dzień 12 spółek. Nieco gorzej pod względem stopy zwrotu spisały się indeksy mWIG40 i sWIG80, jednak ten pierwszy zaliczył nowe wielomiesięczne maksimum, a drugi maksimum historyczne. Analitycy zauważają, że nadal utrzymuje się dobra passa polskich obligacji – rentowności znalazły się najniżej od sierpnia ub.r. W Europie Zachodniej giełdy zakończyły wczorajszy dzień na plusie, jednak to w zasadzie tyle, bo ani skala wzrostu nie była imponująca, ani dzień nie obfitował w ciekawe wydarzenia. Bardziej interesująca okazała się sesja w USA, gdzie główne indeksy zyskały od 0,7 do około 1,1 proc. Dobrze wypadły banki po publikacji wyników finansowych oraz Microsoft, który podał cennik swojej nowej usługi. Co dzisiaj może czekać inwestorów na rynku?
Świetne wyniki banków, Microsoft ogłasza cenę Copilot
Kamil Cisowski, DI Xelion
Zgodnie z naszymi wczorajszymi przypuszczeniami, choć sesja w Europie rozpoczęła się od lekkich spadków, większość indeksów zdołała wygenerować do jej zakończenia niewielkie plusy. Spośród głównych indeksów spadał tylko IBEX (-0,11%), pozostałe notowały wzrosty of 0,10% (FTSE MiB) do 0,29% (Stoxx 600). Dzień nie obfitował w wydarzenia, nieco ciekawiej niż na rynku akcji było na rynku walut – po teście poziomu 1,1275 kurs EURUSD spadł nawet do okolic 1,1210. Wydaje się, że po niezwykle silnych lipcowych wzrostach można oczekiwać korekty co najmniej do poziomu 1,1150, wczoraj w umocnieniu dolara nie przeszkodziły nawet słabe dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która wzrosła o skromne 0,2% m/m (prognozy: 0,5% m/m) ani ujemna miesięczna dynamika produkcji przemysłowej (-0,5% m/m vs. prognozy 0,0% m/m) w czerwcu. Po części wynikało to na pewno ze wzrostu rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich do 4,77% (przy poziomach 4,70% w połowie dnia).
WIG20 wzrósł o 1,14%, mWIG40 o 0,85%, a sWIG80 o 0,32%. Stopa zwrotu z głównego indeksu przekroczyła tym samym 20% YTD. Spółki energetyczne nie tylko się nie korygowały ale kontynuowały wzrosty – PGE zyskało 3,27% i było drugą najsilniejszą spółką WIG20 (po Santanderze, który zyskiwał 3,39%), o 3,07% rosła Enea. Dobrze zachowywały się banki (+2,16% na poziomie sektora).