City Index: Inwestorów straszy perspektywa zmiany trendu w średnim terminie

Wczoraj inwestorzy doświadczyli bardzo słabej sesji w USA, której efektem jest przebicie trendu wzrostowego na S&P500 i DJIA. Równie słabo zachowała się giełda w Japonii. Dla inwestorów pod długiej stronie rynków akcji niepokojąco mogą wyglądać również notowania złota oraz medialne tłumaczenie powodów utrzymywania jego wysokich cen.

Publikacja: 14.05.2009 09:40

City Index: Inwestorów straszy perspektywa zmiany trendu w średnim terminie

Foto: City Index

Wraca typ myślenia o metalach szlachetnych jako bezpiecznej przystani, mniej jako o aktywach kupowanych na czasy inflacyjne. W Europie możliwe jest niższe otwarcie indeksów. O godzinie 7:09 City Index kwotował UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) na poziomie 4304, niżej niż jego zamknięcie wczoraj na poziomie 4331. Natomiast GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany był na poziomie 4710, również niżej niż jego wczorajsze zamknięcie na poziomie 4728.

Korekta to zawsze możliwość sprawdzenia faktycznej siły rynków akcji. Reakcja mediów jest reakcją podobną do przebiegu krótkoterminowej średniej kroczącej. Ruch indeksu w kierunku południowym przywołuje więcej negatywnych komentarzy i opinii. Podobnie dzieje się w kierunku przeciwnym. Komentarze i opinie zmieniają się jednak bardzo dynamicznie. Tym samym w negatywnym otoczeniu medialnym inwestorzy mogą sprawdzić faktyczne intencje i siłę kupujących, ponieważ media zwracają uwagę na złe informacje. Pierwsze wsparcia już blisko, ale te najważniejsze dla średnioterminowego obrazu rynku to okolice 7780 dla DJIA. Na WIG i WIG20 sytuacja wygląda lepiej. Dzisiaj trend wzrostowy dla WIG20 jest dopiero w okolicach 1720.

Inwestorzy na GPW nie mają jeszcze wiarygodnych sygnałów, że dominujący długoterminowy trend spadkowy zakończył się. Linia trendu spadkowego na WIG20 i WIG jest nadal ważna. Pomimo przytoczonych faktów znaczna część inwestorów może oczekiwać, iż indeksy będą tworzyły wielomiesięczne formacje konsolidacyjne, które zmienią główny trend na horyzontalny. Tym samym nawet jeżeli krótkoterminowy trend wzrostowy zostanie przecięty przez indeksy (to nadal tylko rozważania) , to trudno sobie wyobrazić, aby spadki sięgnęły dna z lutego w tempie, którego inwestorzy doświadczyli na przykład podczas jesiennej fali spadkowej.

W przypadku większych spadków wygląd indeksów może przypominać budowę prawego ramienia bardzo szerokiej formacji odwróconego RGR. Każda formacja ważna jest dopiero po jej ukształtowaniu, ale już sama budowa konsolidacji działa uspokajająco na inwestorów (nawet na krótko). Po prostu wygląd niektórych potencjalnych formacji może być na tyle zachęcający, iż inwestorzy decydują się wyprzedzać fakty. Nierzadko jest to bardzo bolesna praktyka dla portfeli graczy.

Podsumowując, sytuacja oceniana na bazie prostej analizy wykresów wskazuje, iż krótkoterminowe siły byków i niedźwiedzi wyrównują się. Na razie jednak, ważny jest średnioterminowy trend wzrostowy i dopiero jego pokonanie może dać przewagę graczom po krótkiej stronie rynków akcji na dłużej.

Informacje, którymi interesuje się rynek:

- w marcu wpływy do funduszy akcyjnych wyniosły łącznie 1 mld Euro (Financial News),

- administracja Prezydenta USA upubliczniła plan regulacji rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych (Financial Times),

- oferta Henrego Paulsona dla banków – zaakceptowanie pomocy rządu lub możliwość bycia wezwanym do podwyższenia kapitałów przez regulatorów (Bloomberg),

- wg Standard & Poor’s kryzys w amerykańskim sektorze bankowy może nie skończyć się przed 2013 roku (Reuters).

Łukasz Wardyn, City Index Oddział w Polsce

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów