Z sieci szkieletowej zbudowanej na potrzeby EURO 2012 korzystać będą klienci biznesowi Telekomunikacji Polskiej

Telekomunikacja Polska i Orange, jako oficjalni partnerzy Euro 2012, odpowiedzialni byli za pełną obsługę technologiczną piłkarskiej imprezy

Aktualizacja: 19.02.2017 06:31 Publikacja: 21.06.2012 16:50

W Polsce partnerami technologicznymi UEFA, którzy odpowiadali za zapewnienie niezbędnej infrastruktury teleinformatyczną oraz rozwiązań komunikacyjnych na Euro 2012 były Telekomunikacja Polska i Orange. Firmy stworzyły Międzynarodowe Centrum Nadawcze UEFA. Trafiają do niego sygnały audio oraz wideo ze wszystkich polskich i ukraińskich stadionów skąd po obróbce rozsyłane są do stacji telewizyjnych na całym świecie. Sygnał transmitowany jest za pośrednictwem specjalnie zbudowanej na te potrzeby sieci szkieletowej (liczy ponad 1 tys. km), która połączyła 20 obiektów. Na liście są cztery stadiony (w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku) oraz mniejsze obiekty, w których pracują osoby związane z imprezą a także hotele, gdzie mieszkają przedstawiciele UEFA. Najnowocześniejsza w Polsce sieć zapewnia transmisję rzędu 2 x 70 Gbps równolegle z 32 kamer zainstalowanych przy boiskach.

 

– Przesył sygnału odbywa się równolegle dwiema niezależnymi drogami tak, żeby na wypadek awarii jednej z nich, zapewniona była ciągłość transmisji bez uszczerbku dla jakości – tłumaczy Leszek Hołda, dyrektorem programu Euro 2012 w Telekomunikacji Polskiej. – Nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek potknięcie. Umowa SLA, którą podpisaliśmy z UEFA jest na najwyższym poziomie w historii naszej firmy. W ciągu 90 minut meczu sygnał nie może zaginąć na więcej niż pięć sekund – dodaje.

 

Przyznaje, że parametry sieci stworzonej na potrzeby Euro 2012 przekraczają istotnie, blisko dwa razy, potrzeby organizatorów. – Patrząc na tempo, w jakim rośnie ilość przesyłanych danych i potrzeby naszych klientów na pewno nie można jednak powiedzieć, że to nietrafiona inwestycja – mówi. Deklaruje, że po Euro 2012 operator zamierza wykorzystać sieć do obsługi klientów biznesowych. Dodatkowo, TP SA, zgodnie z wymaganiami UEFA, rozbudowała, zwiększając przepustowość (do 2 x 140 Gbps z uwagi na transmisje w obie strony), sieć łączności z Ukrainą.

 

Telekomunikacja Polska odpowiadała też za stworzenie całej infrastruktury teletechnicznej na stadionach a także zapewnienie usług transmisji danych i dostępu do internetu dla pracowników UEFA, dziennikarzy i komentatorów. Oznaczało to budowę dodatkowych kilkuset kilometrów sieci światłowodowej w obiektach sportowych. Zostało w nich zainstalowanych również 1 tys. laptopów wyposażonych w dostęp do sieci i telewizorów a także 1,3 tys. monitorów LCD. Za dostawę i instalację hardware'u odpowiadała spółka zależna operatora - Integrated Solutions.

Giełda
Burzliwa noc przed nami
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Giełda
Lekkie schłodzenia nastrojów na GPW
Giełda
Rynki wstrzymują oddech w przeddzień wyborów w USA. Powrót optymizmu na GPW
Giełda
Krajowe indeksy efektownie odbiły od dna
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Giełda
W oczekiwaniu na wynik wyborów
Giełda
Indeksy w Warszawie odbiły od dna