Z sieci szkieletowej zbudowanej na potrzeby EURO 2012 korzystać będą klienci biznesowi Telekomunikacji Polskiej

Telekomunikacja Polska i Orange, jako oficjalni partnerzy Euro 2012, odpowiedzialni byli za pełną obsługę technologiczną piłkarskiej imprezy

Aktualizacja: 19.02.2017 06:31 Publikacja: 21.06.2012 16:50

W Polsce partnerami technologicznymi UEFA, którzy odpowiadali za zapewnienie niezbędnej infrastruktury teleinformatyczną oraz rozwiązań komunikacyjnych na Euro 2012 były Telekomunikacja Polska i Orange. Firmy stworzyły Międzynarodowe Centrum Nadawcze UEFA. Trafiają do niego sygnały audio oraz wideo ze wszystkich polskich i ukraińskich stadionów skąd po obróbce rozsyłane są do stacji telewizyjnych na całym świecie. Sygnał transmitowany jest za pośrednictwem specjalnie zbudowanej na te potrzeby sieci szkieletowej (liczy ponad 1 tys. km), która połączyła 20 obiektów. Na liście są cztery stadiony (w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku) oraz mniejsze obiekty, w których pracują osoby związane z imprezą a także hotele, gdzie mieszkają przedstawiciele UEFA. Najnowocześniejsza w Polsce sieć zapewnia transmisję rzędu 2 x 70 Gbps równolegle z 32 kamer zainstalowanych przy boiskach.

 

– Przesył sygnału odbywa się równolegle dwiema niezależnymi drogami tak, żeby na wypadek awarii jednej z nich, zapewniona była ciągłość transmisji bez uszczerbku dla jakości – tłumaczy Leszek Hołda, dyrektorem programu Euro 2012 w Telekomunikacji Polskiej. – Nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek potknięcie. Umowa SLA, którą podpisaliśmy z UEFA jest na najwyższym poziomie w historii naszej firmy. W ciągu 90 minut meczu sygnał nie może zaginąć na więcej niż pięć sekund – dodaje.

 

Przyznaje, że parametry sieci stworzonej na potrzeby Euro 2012 przekraczają istotnie, blisko dwa razy, potrzeby organizatorów. – Patrząc na tempo, w jakim rośnie ilość przesyłanych danych i potrzeby naszych klientów na pewno nie można jednak powiedzieć, że to nietrafiona inwestycja – mówi. Deklaruje, że po Euro 2012 operator zamierza wykorzystać sieć do obsługi klientów biznesowych. Dodatkowo, TP SA, zgodnie z wymaganiami UEFA, rozbudowała, zwiększając przepustowość (do 2 x 140 Gbps z uwagi na transmisje w obie strony), sieć łączności z Ukrainą.

 

Telekomunikacja Polska odpowiadała też za stworzenie całej infrastruktury teletechnicznej na stadionach a także zapewnienie usług transmisji danych i dostępu do internetu dla pracowników UEFA, dziennikarzy i komentatorów. Oznaczało to budowę dodatkowych kilkuset kilometrów sieci światłowodowej w obiektach sportowych. Zostało w nich zainstalowanych również 1 tys. laptopów wyposażonych w dostęp do sieci i telewizorów a także 1,3 tys. monitorów LCD. Za dostawę i instalację hardware'u odpowiadała spółka zależna operatora - Integrated Solutions.

Giełda
WIG20 przed kolejną szansą zakończenia korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Giełda
Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI
Giełda
Niedźwiedzie udostępniły drogę do 2200 pkt
Giełda
Europejskie giełdy reagują na słabe dane
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Giełda
Szansa na dalszą hossę w USA
Giełda
Ryzyko geopolityczne