Już przed sesją wskazania krajowych futures sugerowały możliwe lekkie wzrosty na otwarciu. Inwestorzy w Azji pozytywnie zareagowali na luzowanie ze strony PBOC (obniżka stopy RRR) oraz informacje ze strony D. Trumpa, który zasugerował, że 15/01 może dojść do podpisania umowy handlowej (phase 1) z Chinami. Zwyżki w Europie otrzymały dodatkowe wsparcie po wzrostowym otwarciu w USA, chociaż m.in. S&P500 nie wyznaczył dotąd nowego, historycznego maksimum (ATH), a jedynie przetestował poprzednie.
Lokalnie zwyżka o 2,33% pozwoliła powrócić indeksowi WIG20 w okolice ostatni raz notowane na koniec listopada. Sam fixing wypadł blisko intra-sesyjnych maksimów (2200 pkt.). Siła krajowego parkietu może zaskakiwać chociaż należy pamiętać, iż początek roku zwyczajowo przynosi rebalancing portfeli funduszowych, a dziś dodatkowo płynność w pierwszych godzinach obrotu była ograniczona (ponowne budowanie się arkuszy po wygaszeniu zleceń na koniec roku). W środowisku mniejszej płynności łatwiej o większe ruchy na walorach.
Niewątpliwie jedną z „gwiazd" sesji były walory JSW, które od porannych godzin obrotu rosły najmocniej w ramach WIG20. Ostatecznie akcje węglowego konglomeratu urosły o ponad 13% przy TOP4 obrotów na rynku (ponad 53 mln). W połączeniu z 2,4% zwyżki KGHM pozwoliło to na podbicie sub-indeksu WIG-Górnictwo o 3,33%. W ramach WIG20 warto ponadto wspomnieć o ponad 5% zwyżce akcji CCC oraz ponad 4% podbiciach Lotosu oraz Aliora. Żadna ze spółek z głównego indeksu nie zakończyła dziś obrotu na minusie. Na szerokim rynku dwucyfrowe zwyżki zanotowały akcje Swissmedu (+20,9%), producenta gier Artifex (+15,65%) czy EuCo (+20,34%).
W ramach dzisiejszego kalendarza makro poznaliśmy odczyty przemysłowych indeksów PMI. Indeksu, publikowany przez Markit, dla Polski wyniósł 48 pkt wobec uprzednich 46,8 pkt. Globalnie jednak dane makro zostały w dużej mierze pominięte.
Z rynkowego punktu widzenia mocny początek roku cieszy i potwierdza optymistyczne oczekiwania części rynku wobec zachowania krajowego rynku w 2020r. (oczekiwania wobec wsparcia PPK, ograniczenia podaży ze strony OFE). Należy jednak pamiętać, iż dzisiejsze warunku handlu były raczej „specyficzne", a bardziej wiarygodne nastroje wokół GPW poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Tym bardziej, iż po dzisiejszym podbiciu (z 2150 pkt. 30/12 na 2200 pkt.) indeks znalazł się blisko istotniejszej strefy oporu na 2215-2225 pkt.