Na rynku amerykańskim zasygnalizowana seria podwyżek stóp procentowych implikująca wzrost rentowności, zwłaszcza krótkoterminowych papierów skarbowych, może obniżyć atrakcyjność rynku akcji, zwłaszcza w segmencie dość drogo wycenianych spółek technologicznych. EBC po wczorajszym posiedzeniu podtrzymał bieżący poziom stóp z zapowiedzią braku zmian w najbliższym okresie. Mimo to nastroje wykazywane w porannych notowaniach kontraktów terminowych na główne indeksy zachodnioeuropejskie uginają się pod wpływem wydarzeń zza oceanu.
W bieżących komunikatach warto przywołać zawartą ugodę przez CD Projekt ze skarżącymi spółkę w USA inwestorami, a która dotyczy wcześniejszych zarzutów o nieujawnienie istotnych informacji związanych z ograniczoną grywalnością „Cyberpunka 2077" na wybranych urządzeniach. Można powiedzieć, że ugoda na 1,85 mln USD nie wpłynie rażąco na wynik spółki natomiast zażegna trwale pewien konflikt. Pozytywnie została odebrana przez rynek publikacja nowej strategii przez grupę Enea, gdzie założono m.in. dalsze mocne inwestycje w OZE, poprawę rentowności kapitałów własnych oraz znaczące inwestycje w segmencie dystrybucji. Biorąc pod uwagę dotychczas wykazywane inwestycje, to począwszy od 2023 r. w okresie kolejnych 10 lat będą one więcej jak podwojone względem ostatnich lat.
Udana sesja na GPW
Lukas Cinikas, BM BNP Paribas Polska
Za nami najlepsza sesja na wykresie WIG od 4 listopada. Optymizm inwestorów widoczny był od godzin rannych, gdy dyskontowali oni w cenach bardzo dobrą końcówkę handlu w Stanach Zjednoczonych z poprzedniego dnia i udany przebieg sesji na najważniejszych rynkach w Azji. Motorem napędowym zmian był indeks największych spółek (WIG20), który zakończył handel powyżej poziomu ważnej strefy 2200 punktów. Pozytywnie zyskiwały przede wszystkim spółki wydobywcze oraz banki. Walory KGHM wzrosły o 5,1%, a JSW o 7,4%. WIG-banki zyskał 3%, jednak nie zmieniło to fundamentalnie sytuacji technicznej na ww. indeksie, który kontynuuje korektę trendu wzrostowego obecnego na nim od początku roku.
Na Starym Kontynencie uwaga inwestorów była skupiona na wstępnym odczycie wskaźnika PMI za grudzień oraz posiedzeniach EBC i Banku Anglii. Indeks PMI dla przemysłu wskazał 58 punktów, czyli lepiej od oczekiwań na poziomie 57,7 punktów. Negatywnie zaskoczył z kolei odczyt indeksu dla sektora usług, który pierwszy raz od kilku miesięcy spadł do poziomu 53,3 punktów vs. oczekiwania rynku na poziomie 54,2 pkt. Indeks usług w Niemczech spadł po raz pierwszy od I połowy roku poniżej 50 punktów i wyniósł 48,4 punktów. Na poziomie całego kontynentu, spadki aktywności sektora usług było spowodowane gwałtownym spadkiem koniunktury w działalności turystycznej i rekreacyjnej. Odbywało się to w podobnym tempie jak na początku roku przy ostatnim wzroście infekcji spowodowanej pandemią COVID-19. W Niemczech odnotowano pierwszy raz od 17 miesięcy spadek zamówień na nowe towary i usługi.
EBC pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian. Bank centralny strefy euro zdecydował jednak o stopniowym ograniczaniu aktywów w kolejnych kwartałach. Rada Prezesów zdecydowała o miesięcznym tempie zakupów netto w wysokości 40 mld euro w II kwartale i 30 mld euro w III kwartale w ramach programu APP. Począwszy od października 2022 r., skup aktywów netto w ramach programu APP będzie się odbywał tempie 20 mld euro miesięcznie. Rada Prezesów EBC zdecydowała jednocześnie o zakończeniu pandemicznego programu skupu aktywów PEPP z końcem marca 2022 r.