Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2025 11:39 Publikacja: 24.02.2024 10:48
Foto: materiały prasowe
Czy obecnie inwestuje pan w polskie fundusze inwestycyjne? Jak pan postrzega konkurencyjność tych produktów inwestycyjnych z dzisiejszej perspektywy?
Inwestowałem, inwestuję i będę inwestował w polskie fundusze przy wykorzystaniu narzędzi, które są w Polsce. Byłem nawet zaskoczony, kiedy w czasach rygorystycznych obostrzeń związanych z pandemią udało mi się otworzyć rachunek w TFI w pełni online, a identyfikacja została przeprowadzona także ze skanowaniem twarzy. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że technologicznie polski rynek finansowy, w tym funduszy, jest mocny i dobrze pod tym względem rozwinięty. Funkcjonalności systemów bankowych i rynku kapitałowego w Polsce wyglądają zdecydowanie lepiej niż na Zachodzie. Przyczyna jest prosta – gdy rynek funduszy w zachodniej Europie ewoluował dość powoli, my wystartowaliśmy na technologicznie wyższym poziomie, do którego wiele krajów dopiero dąży. To potężna zaleta, której nie do końca doceniamy, bo się do niej przyzwyczailiśmy. Polacy wymyślili kilka dobrych rozwiązań technologicznych na rynku finansowym czy usług masowych, np. w handlu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności papierów dłużnych co prawda nadal rosną (ceny spadają), natomiast dla cierpliwych inwestorów jest to raczej okazja niż moment na ucieczkę – oceniają zarządzający.
Sztuczna inteligencja to temat, który rozbudzał wyobraźnię inwestorów w 2024 r. Zawsze nadchodzi jednak czas na tzw. sprawdzam i prawdopodobnie od tego zależą losy rynków w 2025 r. Zdecydowanie warto wykorzystać wysokie rentowności obligacji.
Eksperci towarzystw funduszy inwestycyjnych najczęściej faworyzują fundusze obligacji, myśląc o optymalnych inwestycjach na 2025 r. Rynki akcji mogą przeżywać turbulencje, ale sytuacja gospodarcza ma wspierać wyniki spółek.
Choć cykle obniżek stóp procentowych w głównych blokach gospodarczych dawno się już rozpoczęły, to obligacje nieraz oferują wyższe rentowności niż np. rok temu. Silna gospodarka powinna oznaczać większe zyski spółek, ale głównie zachodnich.
Przed rynkami długu stoi dziś sporo znaków zapytania, ale jest to zarazem ciekawy moment dla długoterminowych inwestorów – ocenia Izabela Sajdak, zarządzająca funduszami, BNP Paribas TFI.
Od miesięcy klienci TFI stawiają głównie na fundusze obligacji i przede wszystkim tego typu produkty zdecydowały o klasyfikacji w naszym autorskim rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych.
W oczekiwaniu na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy start sesji w Europie przebiega dość spokojnie. Krajowe indeksy starają się wrócić do formy z pierwszych dni roku.
USDCAD ponownie wybija się ponad symboliczny opór na poziomie 1,4400, rosnąc czwartą sesję z rzędu od ogłoszonej w poniedziałek dymisji Justina Trudeau ze stanowiska premiera i szefa partii liberalnej. Czy niepewność geopolityczna i otoczenie gospodarcze pogłębią słabość kanadyjskiej waluty?
Czwartek nie dał nowych impulsów dla rynku FX ze względu na absencję Amerykanów (pogrzeb Jimmiego Cartera), więc inwestorzy liczą na podbicie zmienności po danych Departamentu Pracy o godz. 14:30.
Z 20 proc. dwa lata temu Magnificent Seven stanowią obecnie jedną trzecią indeksu S&P 500. Przy średnim wzroście wynoszącym 63 proc. w roku 2024, tych siedmiu technologicznych gigantów odpowiadało za ponad połowę zysków na S&P 500.
Wbrew obawom w czwartek przy niedużej zmienności giełdy Starego Kontynentu rosły. Warszawa była w czołówce. Dzisiaj oczy będą zwrócone na USA.
W naszym corocznym rankingu stóp zwrotu zatriumfowało złoto i amerykańskie akcje, najsłabszy był zaś rodzimy WIG20, ale honoru polskich akcji broniły małe i średnie spółki. Jakie są szanse i ryzyka dla poszczególnych aktywów w 2025 r.?
Liczba niedowartościowanych blue chips jest najwyższa, odkąd „Parkiet” zbiera dane. W przypadku połowy firm z WIG20 potencjał do wzrostu jest dwucyfrowy. Ale żeby ten optymistyczny scenariusz się zrealizował, musi poprawić się otoczenie rynkowe.
NWZA PZU w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej; XBS PRO-LOG wypłaci dywidendę, poznamy dane o stopie bezrobocia w USA za grudzień. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas