Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.02.2025 05:47 Publikacja: 23.01.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Jeszcze niedawno inwestorzy mogli się cieszyć z rekordów ceny złota, ale pierwszego miesiąca nowego roku raczej nie będą wspominać dobrze. Kurs samego kruszcu w dolarach zniżkuje w tym czasie o 2 proc., jednak straty funduszy są najczęściej większe. W poniedziałek po południu za uncję złota płacono 2022,9 dol., czyli o blisko 2 proc. mniej niż na koniec 2023 r. W skali 12 miesięcy złoto w USD jest 4,75 proc. wyżej. Notowania kruszcu w PLN obniżyły się od początku roku o 0,2 proc., a w rok o 3,15 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nawet dwucyfrowe stopy zwrotu pojawiły się w tegorocznych wynikach funduszy metali szlachetnych. Początek roku jest zatem bardzo udany, choć oczekiwania zarządzających na ten rok wobec złota były raczej ostrożne.
Zarządzający TFI PZU spodziewają się, że krajowa gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie 3,8 proc. zarówno dzięki konsumpcji prywatnej jak i odbiciu inwestycji. Na koniec roku inflacja powinna znaleźć się w przedziale celu NBP, ale warunki do wznowienia obniżek stóp powinny pojawić się już wcześniej. Są optymistycznie nastawieni do polskich akcji i obligacji.
Solidne fundamenty spółek, dobre perspektywy gospodarcze i trwający trend wzrostowy – to argumenty za pozostaniem z amerykańskimi akcjami. Po drugiej stronie mamy jednak dość wysokie wyceny i prawdopodobnie dopiero przedsmak zmienności.
Od 5 do 7 proc. mają w tym roku zarobić fundusze obligacji krótkoterminowych oraz papierów korporacyjnych – prognozuje Generali Investments TFI. Z portfeli papierów długoterminowych uczestnicy mogą spodziewać się minimum 5 proc. zysku, ale z szansą wypracowania nawet 9-proc. stóp zwrotu.
Związana przez blisko 20 lat (z dwuletnim okresem w DI Xelion) z Santanderem TFI Marlena Janota niebawem obejmie funkcję prezesa Pekao TFI, numer trzy na krajowym rynku, mającego pod zarządzaniem o 8 mld zł aktywów więcej od Santandera TFI.
O zamkniętych funduszach inwestycyjnych mówi się chyba jeszcze rzadziej niż pokazują one swoje wyniki (najczęściej co miesiąc). Warto jednak zaglądać do tej części rynku TFI, gdzie wielu ekspertów niemal w pojedynkę pracuje nad wynikami klientów.
Bierzemy pod lupę te historyczne przypadki, w których WIG równie optymistycznie rozpoczął rok, jak obecnie. Po udanym styczniu potem poszczególne ścieżki rozchodzą się w różne strony – warto będzie obserwować, do której z nich będzie tym razem najbliżej.
Indeks spółek ukraińskich WIG-Ukraine rośnie imponująco, ale nastroje akcjonariuszom mógł popsuć sygnał Kernela o możliwym squeez-oucie, do którego może szykować się ich zaprzyjaźniony właściciel Namsen Ltd. Kurs IMC niemal się podwoił w ciągu roku.
Finałowa sesja tygodnia i miesiąca na rynku warszawskim skończyła się skromnymi spadkami najważniejszych indeksów.
WIG20 zakończył piątek pod kreską. Cały styczeń, w końcu, należał jednak do naszych indeksów.
Indeksy europejskie pokazują dziś mieszane nastroje. Rodzimy WIG20 i niemiecki DAX kończą dzień na minusie (odpowiednio -0.31% i -0.06%), natomiast na rynku amerykańskim widoczna jest wyraźna przewaga byków. Nasdaq rośnie o 1.42%, S&P500 zyskuje 0.79%, a Dow Jones Composite Average pozostaje bez zmian.
Złoty w piątek tracił na wartości. Na razie jednak nie ma powodów, by bić na alarm.
Przed giełdą kolejne nadzieje związane z IPO. Po niezbyt udanym debiucie Żabki przychodzi czas na Diagnostykę. Nadzieje powinny być mniejsze z uwagi na dużo mniejszą ofertę na rynku pierwotnym, a więc szanse na pobicie oczekiwań powinny być większe.
Czy na giełdach będzie panowała hossa? A może to jest czas na kupowanie obligacji? Czy złoty może wciąż imponować siłą? Jakie ETF – y wybrać do portfela? Co nas czeka w polityce i jak będzie radziła sobie polska i globalna gospodarka?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas