Jak wynika z danych EFAMA, aktywa światowych funduszy inwestycyjnych między lipcem a wrześniem zeszłego roku spadły (w przeliczeniu na euro) o 0,2 proc., do 64,33 bln euro.
Aktywa netto wyceniane w dolarze amerykańskim skurczyły się o 2,7 proc., do 68,1 bln dolarów.
Z kolei wyliczone w walutach lokalnych aktywa funduszy dwóch największych rynków, czyli USA i Europy, spadły odpowiednio o 2,3 proc. oraz o 0,6 proc.
Napływy do funduszy w III kwartale 2023 r. zmniejszyły się w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wciąż były dodatnie. Łączne saldo sprzedaży funduszy na całym świecie sięgnęło 98 mld euro wobec 180 mld euro w II kwartale 2023 r. Najwyższą przewagę wpłat nad wypłatami odnotował region Azji i Pacyfiku (115 mld euro). Sprzedaż funduszy była za to bardziej ograniczona w USA (10 mld euro) oraz w Europie (3 mld euro).
Eksperci EFAMA zwracają uwagę, że dodatni wynik sprzedaży rynek funduszy zawdzięcza głównie funduszom akcji chińskich i japońskich. Inwestorzy w USA i Europie przyjęli bardziej konserwatywne podejście. Do funduszy akcji na całym świecie w III kwartale inwestorzy wpłacili netto 59 mld euro, czyli zdecydowanie więcej niż kwartał wcześniej, kiedy to z tego typu rozwiązań wycofano 30 mld euro netto. Kapitał wybierał szczególnie Chiny i Japonię, które odnotowały wpłaty rzędu 37 mld euro.