Aktywa funduszy w Europie rosną, ale inwestorzy nie wierzą w akcje

Ogółem II kwartał dla europejskich funduszy akcji był udany, a aktywa pod zarządzaniem wzrosły. Mimo korzystnej sytuacji rynków akcji w tym okresie tego typu fundusze muszą realizować umorzenia.

Publikacja: 12.09.2023 21:00

Aktywa funduszy w Europie rosną, ale inwestorzy nie wierzą w akcje

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

– Saldo sprzedaży funduszy typu UCITS w II kwartale było ujemne, co odzwierciedla większą ostrożność inwestorów wobec rynku akcji w obliczu rosnącej niepewności co do odporności gospodarki światowej na obecny poziom stóp procentowych – tłumaczył Bernard Delbecque, starszy dyrektor ds. ekonomii i badań w EFAMA.

Aktywa netto funduszy typu UCITS i AFI wzrosły w II kwartale o 2 proc., do 19,8 bln euro. Był to trzeci z kolei kwartał, w którym aktywa funduszy inwestycyjnych w Europie wzrosły, a na początku roku ich suma aktywów sięgała 19,09 bln euro. Jednocześnie wynik sprzedaży był najsłabszy od III kwartału 2022 r. Zainteresowanie inwestorów przygasło niemal we wszystkich kategoriach produktów. Fundusze UCITS w II kwartale odnotowały odpływy netto w wysokości 1 mld euro wobec napływów netto w wysokości 76 mld euro w I kwartale tego roku. Tego rodzaju fundusze akcji i mieszane były zmuszone obsłużyć umorzenia w wysokości odpowiednio po 13 mld euro i 21 mld euro. W dalszym ciągu jednak zaufaniem klientów cieszą się fundusze obligacji – w II kwartale trafiło do nich 35 mld euro, czyli nieco mniej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku, gdy klienci wpłacili do nich 51 mld euro.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
W czołówce funduszy polskich akcji kilka przetasowań
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Fundusze inwestycyjne
Szybki rajd obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
W TFI spadło zainteresowanie akcjami
Fundusze inwestycyjne
Kolejne trzy miliardy wpadły funduszom
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: nie ma mowy o bańce akcji. Największy potencjał ma GPW
Fundusze inwestycyjne
Druga połowa dla obligacji. Ale czy na pewno?