Wprowadzenie nowego dokumentu (KID) było podyktowane rozporządzeniem PRIIPs – regulacją Unii Europejskiej, której celem jest dostarczenie prostej w odbiorze i wystandaryzowanej informacji dotyczącej różnego rodzaju produktów zbiorowego inwestowania.
Nowy dokument KID (ang. key information document) ma określony wzór, a wszystkie informacje muszą zmieścić się na trzech stronach A4. KID zawiera szereg różnych informacji, w tym dotyczące zmienności, scenariuszy stóp zwrotu, a także różnych parametrów kosztów.
Jak informuje serwis Analizy.pl., jedną ze zmian w porównaniu z KIID-ami jest zmiana wskaźnika służącego liczeniu ryzyka funduszy – z SRRI na SRI. Choć skala ryzyka pozostała bez zmian – od 1 (najniższe) do 7 (najwyższe ryzyko), to w przypadku SRI formuła obliczeniowa jest łagodniejsza. Na nowej skali granice przedziałów są dosyć odległe, w efekcie wiele funduszy o wyższej zmienności otrzymało niższą ocenę na skali, niż to było w przypadku SRRI.
funduszy ma obecnie niższą ocenę ryzyka na skali według SRI niż wcześniej według SRRI
Z szacunków Analizy.pl wynika, że po zmianie metodologii liczenia aż 85 proc. funduszy ma obecnie niższą ocenę ryzyka na skali według SRI niż według SRRI i to nierzadko o dwa, a w dwóch przypadkach nawet o 3 pkt. Według SRRI żaden z funduszy otwartych pod koniec 2022 r. nie spełniał kryteriów, by trafić do grupy najbardziej bezpiecznych (z jedynką), ale już według SRI najniższą ocenę ryzyka mają trzy fundusze.