W listopadzie na europejskim rynku otwartych funduszy inwestycyjnych ogółem przeważały wpłaty nad wypłatami. Razem sięgnęły one 44 mld euro netto. W porównaniu z październikiem był to wyraźny spadek, bo wówczas do funduszy w Europie trafiło 71 mld euro netto. Były to jednak jak dotąd dwa najlepsze miesiące w całym 2022 r. dla powierników. Najgorzej rynek wyglądał we wrześniu, gdy przewaga wypłat wyniosła aż 109 mld euro.
W samym listopadzie, podobnie zresztą jak w październiku, do pozytywnego obrazu rynku najbardziej przyczyniły się fundusze rynku pieniężnego. W przedostatnim miesiącu 2022 r. do tego typu produktów trafiło 43 mld euro netto po tym, jak miesiąc wcześniej było to 124 mld euro nad kreską. Przez wiele poprzednich miesięcy, a szczególnie na początku 2022 r., grupa ta wpływała na europejski rynek funduszy negatywnie. W całym I kwartale z funduszy rynku pieniężnego inwestorzy wycofali aż 119 mld euro netto. W pozostałych grupach funduszy w listopadzie relacja wpłat do wypłat była bardzo bliska równowagi. W funduszach akcji saldo napływów wyniosło 1 mld euro pod kreską po tym, jak w październiku było to 14 mld euro odpływów netto. Z kolei w funduszach dłużnych przeważyły wpłaty o 8 mld euro. To wyraźna poprawa w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy umorzenia przeważyły o 21 mld euro. Fundusze mieszane, po 14 mld euro umorzeń w październiku, w kolejnym miesiącu obsłużyły umorzenia rzędu 7 mld euro.
– o tyle zmniejszyły się aktywa europejskich funduszy inwestycyjnych w 11 miesięcy 2022 r.
Licząc od początku 2022 r., po 11 miesiącach najmocniej pod kreską są fundusze dłużne z łącznie 152,2 mld euro odpływów netto. Pod kreską są jeszcze tylko fundusze akcji, gdzie saldo sprzedaży jest 79,2 mld euro na minusie. Fundusze mieszane oraz rynku pieniężnego są nad kreską, odpowiednio 18,3 oraz 17,3 mld euro.