Osiem pomysłów na optymalne fundusze na najbliższe miesiące

Kolejny raz prezentujemy propozycje kilku zarządzających aktywami co do ich zdaniem najlepszego portfela funduszy inwestycyjnych na kolejne miesiące. Szala przeważa zdecydowanie na korzyść produktów dłużnych.

Publikacja: 12.06.2022 21:00

Osiem pomysłów na optymalne fundusze na najbliższe miesiące

Foto: Adobestock

Końcówka tygodnia na rynkach, po zaskakująco wysokim odczycie inflacji w Stanach Zjednoczonych, była bardzo trudna. Amerykańskie indeksy wystartowały z ponad 1-proc. spadkiem, a krajowy WIG20 tracił nawet ponad 2 proc. Zniżka WIG20 od początku roku rosła do niemal 24 proc. WIG w tym samym czasie jest około 21 proc. na minusie. Dla porównania niemiecki DAX stracił blisko 13 proc., a amerykańskie S&P 500 i Nasdaq odpowiednio po 17 oraz 27 proc.

Jednocześnie w piątek dolar wyraźnie umacniał się do euro czy złotego, co można tłumaczyć wzrostem oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych w USA. Na krajowym rynku obligacji rentowności trzeci dzień z kolei rosły, tym razem wzdłuż całej krzywej, i najczęściej były to zwyżki o kilkanaście punktów bazowych. Oprocentowanie papierów dziesięcioletnich znów przekraczało 7 proc.

Jak widać, warunki do inwestowania są w ostatnich miesiącach bardzo trudne i dynamiczne, a głównym rozgrywającym pozostaje inflacja. Na jakie fundusze w związku z tym postawić? To pytanie zadajemy co kilka miesięcy kilkorgu zarządzającym funduszami. Na początku kwietnia odpowiedzi były oczywiście różne, jednak ponad połowa wybranych przez ekspertów funduszy była oparta na rynku obligacji. Kwiecień w tej grupie aktywów był dość ciężki, ale maj przyniósł wyczekiwaną od miesięcy przerwę w spadkach. Niestety, wygląda na to, że czerwiec znów przypomni uczestnikom funduszy dłużnych gorsze czasy. Z drugiej strony według obecnych prognoz szczyt inflacji jest już na wyciągnięcie ręki, zaś Adam Glapiński, prezes NBP, podczas czwartkowej konferencji stwierdził, że jesteśmy już bliżej końca obecnego cyklu podwyżek stóp procentowych. Co więcej, pod koniec przyszłego roku może nawet pojawić się szansa obniżki stóp w Polsce. Przypomnijmy jednak, że Europejski Bank Centralny do pierwszej podwyżki stóp dopiero się przymierza, a po piątkowych danych o dynamice wzrostu cen w USA oczekiwania co do ruchów Fedu raczej wzrosły.

Co ciekawe, część zarządzających utrzymała swoje propozycje portfela funduszy sprzed dwóch miesięcy. Zwykle dotyczy to tych, którzy już wówczas postawili na fundusze dłużne. Pozostali także położyli teraz większy nacisk na fundusze dłużne, zaś funduszy bardziej ryzykownych jest dosłownie garstka.

Adam Łukojć zarządzający, TFI Allianz Polska

wskazane fundusze:

50 proc. Allianz Artificial Intelligence,

50 proc. Allianz Selektywny

Spadki z ostatnich miesięcy dotknęły przede wszystkim akcji spółek wzrostowych, rozwijających się, często technologicznych. Były spowodowane przede wszystkim przez wzrost stóp procentowych i rentowności obligacji – wyższe stopy procentowe to mniejsza cierpliwość inwestorów w oczekiwaniu na zyski. Ceny akcji wielu spółek technologicznych spadły do poziomów, które wskazują, że inwestorzy wyceniają przyszły wzrost praktycznie na zero. Niższe ceny sprawiają, że prawdopodobieństwo dalszej przeceny jest już mniejsze. Być może rentowności obligacji również osiągają już poziomy bliskie szczytów – ewentualne odbicie na rynku instrumentów dłużnych również pomogłoby akcjom spółek wzrostowych i technologicznych. W walory takich spółek inwestuje Allianz Artificial Intelligence. Względnie nisko są wyceniane także akcje polskich spółek. Allianz Selektywny inwestuje w papiery polskich przedsiębiorstw: dużych, ale także małych i średnich, często również wzrostowych. Może skorzystać na ewentualnym odbiciu w segmencie spółek technologicznych i wzrostowych; może też być beneficjentem powrotu na warszawską giełdę inwestorów zagranicznych, przestraszonych wojną. Wrażliwość obu funduszy na spadki cen akcji spółek cyklicznych, zależnych od koniunktury, jest względnie – jak na fundusze akcji – niska. Jeśli bessa się jeszcze nie skończyła, to jest możliwe, że nowymi „liderami bessy" będą raczej spółki cykliczne, wrażliwe na spowolnienie gospodarcze. Jeśli z kolei najgorsze jest już za nami, to najwięcej okazji do odbicia może być wśród silnie przecenionych spółek wzrostowych, technologicznych, a także polskich spółek, przesadnie ukaranych za wojnę.

Piotr Rojda zarządzający, Caspar AM

wskazane fundusze:

50 proc. Caspar Globalny,

50 proc. Caspar Stabilny

Teza o kryzysie energetycznym, w związku z którą od końcówki ubiegłego roku budowaliśmy pozycję w sektorze energii, materializuje się z każdym dniem, sektor ten stanowi w tej chwili ponad połowę części akcyjnej funduszy. Dodatkowo stawiamy na przemysł zbrojeniowy w związku z wyższymi budżetami państw NATO, na sektor biotechnologiczny, który daje ekspozycję na rewolucyjne zmiany w medycynie, oraz na surowce nieenergetyczne, np. nawozy, w obawie przed kryzysem żywnościowym. Caspar Stabilny ma bardzo niskie ryzyko duration i oferuje ekspozycję na amerykańskie obligacje indeksowane o inflację (20 proc. aktywów), dla której widzimy podwyższone poziomy w co najmniej średnim terminie. Najgorzej w kontekście kryzysu energetycznego wygląda Europa, gdzie możliwa jest recesja oraz racjonowanie energii.

Bartosz Tokarczyk zarządzający, Noble Funds TFI

wskazane fundusze:

Noble Fund Konserwatywny, Noble Fund Obligacji

Powinniśmy być bliżej niż dalej szczytu odczytów inflacji oraz zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce, a dodatkowo niewykluczone jest pojawienie się przynajmniej technicznej recesji. Jednocześnie obligacje skarbowe posiadają obecnie stosunkowo wysokie bieżące rentowności, co stanowi pewną poduszkę bezpieczeństwa dla inwestorów. W takim otoczeniu na najbliższe miesiące polecamy Noble Fund Konserwatywny o mniejszej wrażliwości na zmiany stóp procentowych i z komponentem obligacji korporacyjnych oraz Noble Fund Obligacji (w proporcjach uzależnionych od apetytu na ryzyko) o większej wrażliwości na zmiany stóp procentowych i o mniejszym ryzyku kredytowym.

Jacek Babiński wiceprezes, Pekao TFI

wskazane fundusze:

50 proc. Pekao Obligacji Samorządowych,

50 proc. Pekao Kompas

W warunkach wysokiej inflacji i zacieśniania fiskalnego oraz spowalniania światowych gospodarek preferujemy relatywnie konserwatywną strukturę portfela. Filarem funduszu Pekao Obligacji Samorządowych są instrumenty dłużne (głównie komunalne) oparte o zmienną stopę procentową, co pozwala korzystać na wysokich krótkoterminowych stopach procentowych przy jednoczesnym niewielkim ryzyku kredytowym. Do portfela dodajemy także fundusz Pekao Kompas, w którym w części dłużnej dominują również krótkoterminowe instrumenty, ale portfel ten uzupełniony jest komponentem akcyjnym, pozwalającym skorzystać z okazji inwestycyjnych pojawiających się na rynku w wyniku dużych przecen.

Grzegorz Zatryb dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami Rynków Kapitałowych, Skarbiec TFI

wskazane fundusze:

70 proc. Skarbiec Rynków Surowcowych,

30 proc. Skarbiec Obligacja

Skarbiec Rynków Surowcowych to strategiczna pozycja związana z sytuacją geopolityczną. Gdy nałożymy ograniczenia podaży związane z wojną i pandemią na wciąż dość dobrą koniunkturę globalnej gospodarki, możemy oczekiwać presji na ceny. Zapasy metali utrzymywanych przez giełdy towarowe pozostają niższe niż przed wybuchem Covid-19. Podaż energii, jak przekonaliśmy się ostatnio w związku z pożarem instalacji LNG w Stanach Zjednoczonych, może płatać figle z różnych względów. Do czasu istotnego spadku popytu związanego z ochłodzeniem globalnej gospodarki surowce nadal mają potencjał wzrostowy.

Skarbiec Obligacja, z niemal 100-proc. ekspozycją na polski rynek długu skarbowego, po ostatnim wzroście rentowności oraz raczej gołębim komunikacje RPP wydaje się mieć obecnie potencjał, zwłaszcza że rentowności są na wysokich poziomach i portfel obligacji na bieżąco przynosi przyzwoity dochód. Jest to jednak pozycja raczej taktyczna, nie wiemy bowiem, jak zachowa się inflacja, która wymaga bardziej uważnego monitorowania.

Sebastian Buczek prezes, Quercus TFI

wskazane fundusze:

50 proc. Quercus Dłużny Krótkoterminowy,

50 proc. Quercus Ochrony Kapitału

Kontynuujemy nasze ostrożne podejście. Pierwsze pięć miesięcy bieżącego roku przeszły do historii jako okres niezbyt udany dla akcji i obligacji. Akcje rozpoczęły trend spadkowy. Obligacje kontynuowały negatywne tendencje z roku 2021. Jedynie surowce energetyczne i rolne przyniosły inwestorom powody do zadowolenia.

Nadal zakładamy, że cały rok 2022 powinien przynieść – delikatnie mówiąc – podwyższoną zmienność na giełdach, dlatego ciągle stawiamy na fundusze dłużne. Coraz bardziej podobają się nam polskie obligacje, zarówno skarbowe o stałym oprocentowaniu (rentowność 10-latek zbliża się do 7 proc.), jak i korporacyjne o zmiennym. Te pierwsze zostały mocno przecenione przez ostatnie cztery kwartały, te drugie oferują wysokie kupony odsetkowe po wzroście stawek WIBOR do blisko 7 proc.

Zakładamy, że podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zakończą się w III kwartale. W II połowie roku oczekujemy spowolnienia dynamiki PKB w Polsce i na świecie, co powinno sprzyjać niższym oczekiwaniom inflacyjnym na rok 2023. Ponieważ rynki dyskontują z reguły zdarzenia przyszłe, a nie bieżące, powinno to przełożyć się na notowania instrumentów dłużnych. Zakładamy, że w kolejnych 12 miesiącach wyniki Quercusa Dłużnego Krótkoterminowego i Quercusa Obligacji Skarbowych mogą zaskakiwać in plus.

Krzysztof Mazurek prezes Rockbridge TFI

wskazany fundusz:

Rockbridge Lokata Plus

Jest to bezpieczny fundusz inwestujący głównie w obligacje skarbowe o zmiennym kuponie, co powoduje, że aktualnie w pełni korzysta z wysokich wartości WIBOR. Jednocześnie fundusz ma portfel o krótkim terminie do wykupu, więc jego wrażliwość na wzrost rentowności jest mniejsza niż klasycznych funduszy obligacji. Dodatkowo fundusz posiłkuje się dźwignią finansową, aby maksymalnie wykorzystać wyprzedaż na rynku obligacji zmiennokuponowych, a tym samym zwiększyć rentowność w stosunku do podobnych funduszy konkurencyjnych. Dzięki takiej konstrukcji portfela aktualna rentowność to ponad 8 proc., co czyni ten fundusz bardzo konkurencyjnym w stosunku do dowolnych ofert depozytowych banków.

Paweł Mizerski wiceprezes, Uniqa TFI

wskazane fundusze:

40 proc. Uniqa Akcji Europejskich ESG,

60 proc. Uniqa Ostrożnego Inwestowania

W takiej strukturze udział akcji w portfelu maleje do 40 proc., zwiększa się natomiast znacznie udział polskich obligacji skarbowych.

Co prawda inflacja nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum, a cykl podwyżek stóp procentowych nie został zakończony, ale polskie obligacje skarbowe wyceniają już bardzo dużo. Rentowności na poziomie bliskim 7 proc. pozwalają z większym optymizmem patrzyć na przyszłość tej klasy aktywów – ewentualny dalszy wzrost stóp procentowych nie powinien już spowodować istotnych spadków cen, a kupony są na bardzo wysokim poziomie. Na razie dokładamy do portfela fundusz inwestujący głównie w obligacje o niskiej ekspozycji na zmiany stóp procentowych.

ZASTRZEŻENIE

Przedstawione informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu

przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Fundusze inwestycyjne
Masz gotówkę? Kup i trzymaj obligacje
Fundusze inwestycyjne
Technologia będzie nakręcać rynki przez kolejny rok?
Fundusze inwestycyjne
Nowy rok lepiej świętować razem z obligacjami
Fundusze inwestycyjne
Na polskie akcje jeszcze za wcześnie. Obligacje już tak
https://track.adform.net/adfserve/?bn=78448408;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Fundusze inwestycyjne
Izabela Sajdak, BNP Paribas TFI: Czeka nas jeszcze sporo zmienności na rynkach obligacji
Fundusze inwestycyjne
Pekao TFI najlepsze. Na podium Rockbridge i Allianz