Jak grzyby po deszczu pojawiły się w ostatnim czasie kolejne wyniki funduszy uruchomionych do pracowniczych planów kapitałowych i jak na razie nie ma się do czego przyczepić.
Małe aktywa, wysokie wyniki
Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że przybywa funduszy z oferty PPK, które zaczynają być notowane, co oznacza, że wpływają już do nich pieniądze. Dziś dostępne są już wyniki niemal wszystkich tego typu funduszy. A przypomnijmy, że każda z instytucji prowadzących PPK, których jest wraz z PFR TFI 20, otworzyła parasol składający się najczęściej z ośmiu subfunduszy.
Za okres trzech miesięcy uwagę przykuwają wyniki Nationale-Nederlanden DFE, którego siedem subfunduszy wypracowało dwucyfrowe stopy zwrotu. – Pozwoliliśmy na wysoką koncentrację pozycji w portfelu oraz szukaliśmy spółek, gdzie można było oczekiwać zwyżek w krótkim terminie. Szukaliśmy pomysłów w gronie średnich i małych spółek, o mocnych fundamentach i niskich mnożnikach rynkowych, które w ostatnim czasie uległy mocnej przecenie – komentował wyniki Tomasz Żodzik, dyrektor w Nationale-Nederlanden Polska. Jak dodał, fundusze zainwestowały w osiem spółek, które przyniosły zwroty od kilkudziesięciu do kilku procent, średnio – około 16 proc. – twierdzi. Żodzik zaznaczył, że w dojrzałych funduszach, o dużych aktywach taka taktyka zwykle nie działa, bo płynność nie pozwala na budowę pozycji o odpowiedniej wielkości. – Wraz ze wzrostem aktywów funduszy zdefiniowanej daty portfele będą podlegały coraz większej dywersyfikacji, a ich wyniki będą zbliżone do benchmarków, które opublikowaliśmy jako jedni z nielicznych – zwrócił uwagę Żodzik. Jego słowa można odnieść zapewne do wielu innych strategii PPK, które dopiero zaczynają zakupy. Jak na razie oczywiście nie mamy szczegółowych informacji na temat składów portfeli funduszy pod PPK, z kolei dane o aktywach są szczątkowe i z pewnością dynamicznie się zmieniają.
Wyniki za okres trzech miesięcy są także dostępne dla kilku funduszy TFI PZU oraz PKO TFI. Są to instytucje, które w I etapie wdrażania PPK zagarnęły największą część rynku – łącznie podpisały umowy z około 65 proc. firm, które zdecydowały się na PPK. W przypadku funduszy obu tych firm także stopy zwrotu za ostatnie trzy miesiące są pozytywne. Dla TFI PZU kształtują się wokół 5 proc., natomiast dla funduszy PKO TFI jest to około 1,4 proc. Jeszcze ciekawiej prezentują się wyniki miesięczne. Prezentuje je już blisko 100 strategii, czyli zdecydowanie ponad połowa wszystkich funduszy powstałych pod PPK.
Strat nie odnotowano
Z danych zgromadzonych przez serwis analizy.pl wynika, że w ciągu nieco ponad trzech miesięcy działalności średni wynik funduszy z datą docelową w 2030 roku wyniósł 3,8 proc., a funduszy bardziej agresywnych, tj. z datą 2050 – 5,6 proc. Dostępne średnie wyniki pośrednich grup (tj. dla lat 2035, 2040 i 2045) plasują się między tymi dwiema grupami. Wniosek z tego taki, że jak na razie średnie wyniki za okres trzech miesięcy w poszczególnych grupach funduszy PPK są dodatnie i sięgają przynajmniej 3,8 proc.